Руският президент Дмитрий Медведев определи демокрацията в страната като слаба, а икономиката й - като неефективна, в статия в новинарския портал "Газета.ру", цитирана от Ройтерс.
В своя материал, в който представи визията си за развитието на Русия през следващото десетилетие, Медведев посочи като най-големи предизвикателства пред своето управление модернизирането на икономиката, борбата с корупцията и промяната на нагласата на обществото, че държавата трябва да прави всичко вместо него.Неефективна икономика, социална система от полусъветски тип, слаба демокрация и нестабилен Кавказ - това са много големи проблеми, дори за държава като Русия, пише Медведев.
Според него една устойчива демокрация ще даде на Русия политическата и икономическата приспособимост, от която се нуждае.
"Руската политическа система ще бъде отворена, гъвкава и комплексна. Както в повечето демократични държави, начело на политическите борби ще стоят политическите партии, които периодично ще се редуват на кормилото на властта", пише още президентът.
Той обеща да не модернизира Русия с цената на политическите и социалните свободи и даде като отрицателни примери реформите на цар Петър Първи Велики през XVIII в. и на съветския диктатор Йосиф Сталин.
Забележителните резултати от двете най-големи модернизации в историята на нашата страна - имперската и съветската - бяха заплатени с опустошения, унижение и унищожението на милиони наши сънародници, пише Медведев.
За първи път в историята имаме шанс да докажем на себе си и на целия свят, че Русия може да се развива по пътя на демокрацията, добавя той.
Няма да бързаме. В историята прибързаните и зле преценените решения за политически реформи често са водели до трагични последствия, подчерта Медведев.
Влиятелни групи, продажни чиновници и нищо непредприемащи "предприемачи" ще се опитат да се намесят в работата ни, но ние ще работим и ще създадем една нова Русия, обеща президентът.
Статията в "Газета.ру" е най-новият опит на Медведев да се дистанцира от своя предшественик и настоящ премиер Владимир Путин и да си спечели политическа подкрепа, отбелязва Ройтерс.
Двамата мъже обещаха да управляват като тандем и засега не е имало сигнали за сериозни противоречия между тях. Повече от година след встъпването на Медведев в длъжност обаче рейтингът на Путин все още е по-висок.
Когато мандатът на Медведев изтече през 2012 г., и той, и Путин ще могат да се кандидатират на президентските избори, отбелязва агенцията.
Венецуела е готова да стане първата страна, използваща рублата като резервна валута, е заявил президентът Уго Чавес на преговори с руския премиер Владимир Пути, съобщава РБК.
Трябва да се създадат условия, за да може рублата да стане международна резервна валута, а ние бихме искали да станем първите, които ще вложат своите ресурси в рублевата зона, заявил Чавес.
При това той не се отказал от мисълта, че юанът или боливарът също могат да станат световни резервни валути.
В тази връзка той подчертал важността на създаването на руско-венецуелска банка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!