Словаците гласуват днес за нов държавен глава. Те ще избират между кандидат, представляващ миналото на държавата, и друг, който символизира нейното бъдеще, пише Катерина Заховалова от ДПА.
В надпреварата участват седем претенденти, но социологическите проучвания показват, че само двама от тях имат реален шанс за победа - настоящият президент Иван Гашпарович и опозиционната депутатка Ивета Радичова.
Докато Гашпарович, който ще навърши 68 години шест дни след вота, олицетворява трудните години на посткомунизма, 52-годишната Радичова е символ на динамичната и космополитна Словакия. Те представляват два напълно различни свята, смята политологът Григорий Месежников, директор на Института по обществени проблеми в Братислава.
Гашпарович беше близък съюзник на бившия авторитарен премиер Владимир Мечиар, който постави централноевропейската страна с население 5,4 млн. души в изолация, продължила през по-голямата част от 90-те години. През 2002 г. двамата отпаднаха от властта, но старите грехове срещу демокрацията останаха.
Според анализаторите настоящият президент е безличен лидер, но има стабилна преднина в социологическите проучвания от около 50%.
Радичова, която изостава от Гашпарович с около 10-20%, може да стане първата жена президент на Словакия. Зад гърба си тя има впечатляваща научна дейност, радва се на подкрепата на културния елит и интелигенцията на Братислава, спечели си критиките на католическата църква заради позицията си в полза на личния избор по въпроса с абортите и трупа дивиденти, откакто влезе в политиката само преди три години.
Популярността на Радичова нарасна, тъй като гласоподавателите я смятат за новото лице на десницата, която понесе щети от смелите, но непопулярни реформи в публличните финанси, за да даде силен старт на бедстващата икономика.
Нейната победа би била първият значим политически успех за опозицията след парламентарните избори през 2006 г., които реформаторите изгубиха, казва политологът Марек Рибарж, преподавател в университета "Коменски" в Братислава.
Победа на Радичова ще въодушеви готовата за битка дясна опозиция, а успех на Гашпарович ще се хареса на популярния премиер, социалдемократа Роберт Фицо. Той поведе мащабна медийна кампания в полза на настоящия президент.
Фицо се намеси в надпреварата и издърпа Гашпарович като локомотив, казва Месежников. Словашкият президент има протоколна роля, но едно от неговите правомощия - да назначава министър-председателя - е изключително важно в страна с пропорционална избирателна система.
Фицо подкрепя онзи кандидат, който ще му възложи да сформира правителство след следващите парламентарни избори през 2010 г., смята Месежников. Гашпарович ще бъде абсолютно лоялен на кабинета и Фицо.
Смята се, че Ивета Радичова, за разлика от сегашния президент, ще затрудни безметежното управление на Фицо. Тя вероятно ще упражнява правото си на вето върху законите на парламента по-често от Гашпарович и ще се противопоставя на движената от икономически интереси прагматична външна политика на премиера, който посети Либия и отиде на прием в кубинското посолство в Братислава.
Засега Радичова избягва конфронтациите и не припомня тъмното минало на сегашния президент, за да спечели електората на Фицо, който слабо се интересува от безличния Гашпарович. Тя дори направи неуспешен опит да се сближи с премиера, като предложи сътрудничеството си на кабинета.
Радичова се опитва да създаде представата, че надпреварата не е дуел между правителството и опозицията, защото това би било пагубно за нея, смята Рибар.
В резултат на това двуседмичната предизборна кампания беше скучна. Единственото интересно нещо беше хакерската атака срещу уебсайтовете на кандидатите.
Можем да очакваме повече вълнения преди балотажа, насрочен за 4 април, смятат анализаторите. Предизборната математика подсказва, че победа на първи тур е "научна фантастика", както се изразява Месежников.
Социолозите очакват по-малко от половината избиратели да се явят днес пред урните, но за да спечели на първия тур, един кандидат трябва да спечели мнозинство от всички регистрирани гласоподаватели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!