Бившият президент на САЩ Джими Картър, който пристигна в сряда на посещение в Северна Корея, издейства освобождаването на арестуван през януари тази година в комунистическата държава американски гражданин.
Картър и Айджалон Махли Гомес отпътуваха от КНДР с частен самолет, който да ги отведе до Бостън.
Севернокорейската официална информационна агенция КЦТА предаде, че двамата са отпътували от страната, след като Картър се извинил за действията на Гомес.
Миналият месец Гомес направи опит за самоубийство.
Освобождаването на незаконно влезлия в КНДР американец е "проява на хуманитарността и миролюбивата политика (на Северна Корея)", обяви КЦТА.
На летището в Пхенян Картър не разговаря с журналистите.
Той бе изпратен от севернокорейския заместник-министър на външните работи Ким Ке-гуан, който представлява страната на шестстранните преговори за ядрената й програма, както и от шведския посланик в КНДР.
Скандинавската държава представлява интересите на САЩ в Северна Корея.
31-годишният Айджалон Махли Гомес бе осъден през април от севернокорейски съд на 8 години затвор с полагане на каторжен труд по обвинения в опит за незаконно влизане в страната през границата с Китай през януари тази година.
По молба на Картър севернокорейският държавен ръководител Ким Чен-ир е помилвал Гомес.
Бившият американския държавен глава пристигна в Северна Корея като частно лице и не е придружаван от представители на правителството на президента Барак Обама.
Картър удължи престоя си в КНДР с един ден, като вероятно е разчитал да се срещне лично с Ким Чен-ир, но това едва ли е станало, тъй като севернокорейския лидер неочаквано замина на посещение в Китай.
За сметка на това бившият президент на САЩ разговаря с втория човек в йерархията на режима - председателят на Постоянния комитет на севернокорейския парламент Ким Йон-нам.
Той заявил пред Картър, че КНДР е ангажирана с превръщането на Корейския полуостров в зона, свободна от ядрени оръжие, и че иска шестстранните преговори за ядрената й програма да бъдат възобновени.
Мисията на Картър в Северна Корея не е безпрецедентна.
През август миналата година в Пхенян пристигна друг бивш президент, Бил Клинтън, който успя да издейства освобождаването на две американски журналистки, които също бяха осъдени за нелегално преминаване на границата.
Посещението на Картър в КНДР идва на фона на повишеното напрежение на Корейския полуостров след торпилирането на южнокорейски военен кораб през март тази година, за което Сеул обвини Пхенян.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!