Фирмите, които имат договори за текущ ремонт, поддръжка и зимно почистване на пътищата от републиканската мрежа са се съгласили да намалят средно с 10 на сто цените за услугите си, съобщи на пресконференция министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Снощи е имало преговори с 29 пътни фирми, от които само една не се е съгласила на промяна в цените.
Министърът съобщи, че постигнатото споразумение е за промяна на част от стойността и част от цените на четиригодишните договори за зимно поддържане, текущ ремонт и поддръжка на пътищата с фирмите.
Досега за зимно почистване са платени 35 млн. лева, а над 800 хил. лв. са наложените на фирмите санкции за недобре изчистени пътища.
Най-много текущи ремонти през април и май ще бъдат направени в Област Пловдив,
тъй като там републиканската пътна мрежа е в най-лошо състояние, каза още министър Павлова.
През следващите два месеца предстои много работа и в Перник, Стара Загора, Русенска област и Хасково. Там ще бъдат ремонтирани почти 15 хил. кв. м.
Във Варна и Бургас трябва да се ремонтират само около 500 кв. м, но това не означава, че ще оставим пътища в лошо състояние. Основните пътища за Златни пясъци, Бургас-Слънчев бряг ще бъдат рехабилитирани по друго перо, за да не бъде ощетен сезонът, заяви Павлова.
В момента над 3500 км републиканска пътна мрежа се изгражда, рехабилитира и реконструира на основата на финансиране от еврофондове и заемни средства.
Приоритизирани са магистралите, скоростните пътища, както и оптимизацията на транзитните пътища и пътищата от първи, втори и трети клас.
Индикативната стойност на всичките приоритетни инфраструктурни обекти
за следващия програмен период е 4,5 млрд. евро, каза министърът по-рано днес. Сега със средства от оперативна програма "Регионално развитие" по "Техническа помощ" на пътната агенция е предоставен финансов ресурс да разработи и проектира пътища от втори и трети клас, които да бъдат финансирани от следващия програмен период. Обхватът на тези проекти е за около 1 млрд. лева.
По оперативна програма "Транспорт" по техническа помощ се осигуряват средства за подготовка на приоритизираните 11 направления. Сред тях са довършването на магистрала "Струма", "Хемус", скоростните пътища Русе-Велико Търново, Русе-Шумен, изграждането на тунела под Шипка. Индикативната стойност на всички приоритетни обекти към днешна дата е 4,5 млрд. евро.
Не всички проекти ще могат да бъдат финансирани с европейски средства, каза министърът. Затова ще се водят преговори с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и със Световна банка, които сега осигурят финансиране за доизграждане на тази част от мрежата, чрез реализация на нова програма "Транзитни пътища 6" и на нова програма за инвестиции, свързани с ЕИБ, каза Павлова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!