По думите му е нормално хлябът да поскъпне с някакви стотинки заради рекордната цена на зърното, но цена от 2 лева за хляб е нереалистична.
Все още не се използва пшеницата, събрана тази година - жътвата приключи преди няколко дни, има запаси от пшеница, отбеляза министърът.
Той акцентира и върху това, че цената на хляба у нас е най-ниска в Европа.
Но големият проблем е свитото потребление, така че при вдигане на цените то ще намалее още и решението ще се върне като бумеранг върху тези, които го вземат, каза Найденов.
Днес ще се проведе Консултативен съвет по зърното.
На него ще бъдат отчетени резултатите от жътвата, и ще бъдат обсъдени тенденциите за увеличаване на цената по цялата верига - на пшеницата, брашното и крайния продукт.
Държавата трябва да гарантира прозрачност по ценообразуването, посочи министърът.
Цената на хляба ще се повиши с 10-15 %, заяви пред Радио "Фокус" Димитър Людиев, член на Съюза на хлебопроизводителите.
По думите му, спекула с цената на брашното няма, а в момента единствено се спекулира с цената на пшеницата, защото именно тя е основна суровина за брашното, което пък е основна суровина за хляба.
Людиев уточни, че все още хлебопроизводителите не са повишили цената.
"Нашият бранш е много силно конкурентоспособен. Много от колегите все още не могат много добре да си правят сметката, защото вече цял месец ние изразходваме и консумираме скъпа електроенергия, а не сме подготвени да си я плащаме и сме изненадани, когато ни дойдат високите фактури и тогава вече сме изправени на колене", коментира Людиев. Той подчерта, че
двойно поскъпване на цената на хляба няма да има,
а увеличението по-скоро ще компенсира цените на електроенергията и горивата.
Людиев коментира, че при сегашната ситуация сивият сектор в хлебопроизводството ще бъде в "златната си среда".
Утре има среща на управляващите с месопроизводители и животновъди, с които ще се коментират цените и на останалите продукти, съобщи Мирослав Найденов.
Миналата седмица Найденов отбеляза, че с оглед на по-ниското потребление през летния сезон, когато се набляга повече на зеленчуци и плодове, повишението на тези цени няма да се усети толкова бързо, но през септември-октомври ще има реално поскъпване. Важното е да можем да следим това по цялата верига и да няма опити за спекулации, или някои да се опитат на базата на обективни фактори да вдигнат цената неимоверно много, каза тогава земеделският министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!