Ца ата на природния газ ще падне с 0,67 процента от 1 октомври, заяви днес председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев.
Държавното дружество "Булгаргаз" има по изчисления на регулатора 250 млн. лв. недовзет приход за предишни тримесечия, защото е продавал газ на по-ниски цени, отколкото е купувал синьото гориво, но Семерджиев заяви, че на този етап компенсирането на дружеството трябва да се отложи.
Искаме да изчакаме да мине и четвъртото тримесечие на тази година, когато се купува най-голямо количество природен газ и така към края на годината ще имаме по-пълна представа колко е недовзетият приход на "Булгаргаз" за цялата 2012 г. , посочи Семерджиев.
Всички се надяваме, че от началото на 2013 г. "Булгаргаз" ще осигури такива доставни цени на природния газ за българската система, че те да дадат възможност да се покрие съществената част от недовзетия приход на дружеството, отбеляза още той.
За да се възползва максимално от договореното намаление на цената на природния газ до края на годината в размер на 11,1%, "Булгаргаз" ще поръчва по-малки количества гориво от доставчиците, при които отстъпката е по-малка и ще тегли по-голямо количество газ от хранилището в Чирен, Врачанско, стана известно на днешното открито заседание на ДКЕВР.
В газохранилището в момента има 380 млн. куб. м. газ. До края на годината ще бъдат добити оттам 210 млн. куб. м. и така през януари ще има недостиг на запас от газ в хранилището, но според Семерджиев това няма да представлява проблем, след като бъдат подписани новите договори за доставка от Русия.
След заседанието Семерджиев каза, че
ДКЕВР няма да променя таксите за достъп до енергийната мрежа на производители на зелена енергия.
Но по повод протести на тези производители той напомни, че цените за достъп така или иначе са временни и ще бъдат променени, когато се събере достатъчно информация за разходите, които тези ВЕИ (най-вече фотоволтаични централи) предизвикват.
По данни на ДКЕВР около 780 мегавата фотоволтаици вече са в експлоатация - повече от предвиденото за изграждане количество такива централи до 2020 г.
Председателят на ДКЕВР подчерта, че когато е определял преференциалните цени за ВЕИ на 1 юли 2011 г., регулаторът е следвал закона. Междувременно обаче капиталовите разходи за фотоволтаичните проекти са се понижили и това е предизвикало техния бум. При създаването на законова възможност за по-честа промяна на преференциалните цени, ДКЕВР е предприела корекции, отбеляза още Семерджиев.
Източват максимално газохранилището в Чирен
Цената на природния газ пада с 0,67 процента от 1 октомври, а таксите за достъп до енергийната мрежа на производители на зелена енергия не се променят
25 септември 2012, 13:30
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!