Сега е най-добър период за инвестиция в недвижими имоти, а след няколко години да се продава, коментираха за БТА експерти в бранша.
Според тях обаче няма гаранция кога ще се възстановят средствата.
Специалистите отчитат тенденция на леко покачване на цените, но според тях те едва ли ще достигнат пика отпреди финансовата криза.
По морските курорти недвижими имоти основно търсят жители на Русия и бившите съветски републики. Рамката на най-масовите сделки е между 20 и 40 хиляди евро.
Слабо е търсенето на имоти в затворени комплекси, заради допълнителните разходи за поддръжка на имота, обобщават експертите.
Те отбелязват също наличието на пазара на недвижими имоти на голяма част ипотекирани жилища, които хората не могат да плащат.
В големите градове търсенето на жилища е по-голямо, сочат данните на брокерите.
Според тях в големите градове като Варна и Бургас има много по-голяма заетост от районите в централната част на страната и затова все още има хора, които се преселват в двата окръжни центъра.
Това влияе на пазара на недвижими имоти дотолкова, че има по-голямо търсене от това, което е в малките градове.
На пазара обаче няма толкова голям избор от строителство в много добър вид и лукс, коментират специалистите в бранша.
За последната година цените на имотите са паднали, предлагане има, на търсенето е сведено под минимума, посочи Магдалена Ненова, собственик на агенция за недвижими имоти.
По думите й основно се търсят наеми, а продажби много трудно се реализират. Ако преди за една сума се продаваше гарсониера, то сега за същата сума може да се купи двустаен апартамент. До този общ спад се стигна заради кризата, невъзможността хората да плащат кредитите си и това, че банките не ги отпускат така лесно.
Затова Ненова апелира банките, които отпускат кредити, да станат по-гъвкави. Заради свитите доходи клиентите вече гледат да избягват агенцията като посредник заради комисионната, коментира още Ненова.
Ако преди собственикът на един апартамент искаше един наем, а за депозита беше склонен да го разсрочва, сега се иска един наем и цял депозит, който е в размер на един месечен наем. Това затруднява наемателите.
А много от наемодателите си напатиха от наематели, които ги напускаха и не си плащаха сметките. Агенциите вземат цял наем комисионна. Разбира се има изключения. За луксозен апартамент с 500 евро наем не може да се вземе толкова комисионна, уточни Ненова.
Според нея по-изгодно в момента е да се купува готов ремонтиран апартамент. В момента е по-евтино да се живее под наем, отколкото да се изплаща кредит за жилище. И двете не са изгодни, но наемът по-евтин.
Още новини за финанси в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!