Страните членки на Европейския съюз одобриха днес компромисното споразумение с Европарламента (ЕП) за увеличение на бюджета на ЕС за 2011 г. с 2,91%, след като в четвъртък то бе прието от лидерите на основните политически групи в ЕП.
Одобрението на бюджет 2011, който се очаква да достигне 126,5 млрд. евро бе блокирано от спор между Европарламента и правителствата от ЕС.
Според Лисабонския договор страните членки и ЕП имат еднакъв контрол върху европейския бюджет. През ноември обаче спор за размера на разходите и разпределението на правомощията доведе до провал на преговорите, излагайки ЕС на риск да започне 2011 г. без официален бюджет.
Очаква се на пленарна сесия идната сряда и Европарламентът да одобри компромисното споразумение, довеждайки докрай бюджетния процес.
Проблемите с приемането на бюджета могат да доведат до сериозни дефицити на държавите членки,
заяви по-рано днес Дачиан Чолош – еврокомисар по земеделието, който е на еднодневно посещение у нас.
Ако до края на годината не бъде приет бюджетът на ЕС комисията ще бъде принудена да го раздели на 12 и да определя тавани всеки месец, обясни Чолош.
Преките плащания се извършват през първите три-четири месеца и ако няма приет бюджет, това означава всяка държава да извади пари и да покрие с тях плащанията, които впоследствие ЕК възстановява в определени срокове.
Тези срокове обаче няма да могат да се спазят и това може да доведе до сериозни бюджетни дефицити на държавите членки, смята еврокомисарят.
Той изрази надежда, че бюджетът на ЕС ще бъде приет до края на годината.
На същата пресконференция премиерът Бойко Борисов изрази надежда, че ако се осъществи реформата по Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС и предлагани промени за изравняване на субсидиите, още през 2014 г. България може да получи 226 млн. евро допълнително.
Земеделският министър Мирослав Найденов съобщи, че е направил предложение пред ЕК за достигане на тавана на директните плащания в началото на 2014 г. вместо през предвидената за това 2016 г.
От това България може да получи около 500 млн. лв. или 226 млн. евро допълнително.
Другата седмица ще бъдат осигурени 74 млн. лв за глава животно и 23 млн. лева като специфична подкрепа, или общо 97 млн. лева за животновъдите, съобщи министърът.
"Единствената възможност да подпомогнем тютюнопроиздителите не е с директни средства, а чрез насочване на средства към техните райони и създавайки не толкова алтернатива на земеделие, а на заетост", така министър Найденов отговори на въпроса какви са реалните шансове за подпомагане на този бранш у нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!