Като все по-остър проблем за българската икономика се откроява нарастването на нейния териториален дисбаланс.
За това предупреди председателят на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) Георги Прохаски, който представи данни от изследване на центъра за състоянието на икономиката през януари.
Според Прохаски в този смисъл може да се говори и за териториален дисбаланс на общия икономическия растеж - докато едни области са по-слабо повлияни от кризата и тяхното БВП расте, други области не само че продължават да изостават от водещата област (София-град), но тяхното БВП най-вероятно продължава да намалява.
И тази година София ще продължи да бъде център на растежа и вече има особен статут в икономиката, каза Прохаски.
Той допълни, че без целенасочена държавна политика към изоставащите райони през следващите няколко години не би могло да се очаква балансирано икономическо развитие на страната.
През 2000 г. София-столица надхвърля с 61% средния размер на БВП на човек от населението за страната, а през 2009 г. превишението е вече със 137%.
Т.е. показателят за София-столица е 2,37 пъти по-голям от този за страната, обясни Прохаски.
През 2000 г. общо 5 области имат БВП на човек от населението в по-висок размер от този средно за страната. След област София-столица, това са областите Бургас (125% спрямо страната), Враца (122%), Варна (112%) и Стара Загора (109%), но техните показатели са по-близо до средния за страната, отколкото до този за София-столица. Всички останали области, които са били под средното ниво през 2000 г., са под средното и за 2009 г.
Под средното са паднали Враца - през 2009 г. нейният БВП на човек от населението е 77% от този за страната, и Бургас - 90% от средното за 2009 г.
Единствената област, която е надхвърлила средното за страната, без съмнение под въздействието на териториалното си съседство с област София-столица, е област София, отчитат от ЦИР.
Икономиката на България боксуваше почти на едно място през цялата 2012 година, отбеляза Прохаски. Според него боксуването ще продължи вероятно и през 2013 година.
За 2012 г. реалният растеж на икономиката според ЦИР ще бъде около 1%,
а за тази година растежът на икономиката ни едва ли ще надхвърли 2%, смятат анализаторите.
Според ЦИР заявеният досега интерес от страна на чуждестранните инвеститори дава основание да се очаква по-нататъшно нарастване на притока на преки чуждестранни инвестиции през 2013 г. до около 2,3-2,5 млрд.евро.
Тези обеми обаче са много далеч от необходимите за дългосрочно и устойчиво развитие на българската икономика, смята Прохаски. За 2013 г. очакваме, че в края й едва ли ще се натрупа повече от 3% инфлация, каза Прохаски.
Според прогнози на ЦИР за 2013 г. регистрираната безработица ще се движи около 12%, а хармонизираната - до 13%.
Още новини за икономика на Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!