Министърът на финансите на Кипър Михалис Сарис подаде оставка.
Президентът Никос Анастасиадис е приел оставката.
"Поех министерството на финансите с цел да помогна за споразумението между Кипър и Тройката - нещо, което беше постигнато", заяви Сарис като допълни, че подава оставка, за да улесни работата на разследващата комисия.
Днес Анастасиадис назначи състав от трима бивши съдии от Върховния съд, които да разследват как страната е стигнала до ръба на банкрут.
Комисията ще разследва период, в който досегашният финансов министър е бил начело на Кипърската народна банка (Лаики банк).
Начело на финансовото министерство ще застане досегашният министър на труда Харис Георгиадис
Министър на труда става Зета Емилианиду, която досега е била в директор в министерството на енергетиката, търговията, промишлеността и търговията.
Изданието цитира информация, според която Сарис е бил принуден да подаде оставка от президента Никос Анастасиадис след влошаване на отношенията помежду им по време на заседание на финансовите министри от еврозоната.
Финансовият министър е трябвало да подаде оставка до финализиране на кредитното споразумение.
Кипър ще получи кредит от 10 млрд. евро за срок от 20 години с гратисен период от 10 години при годишна лихва от 2,5-2,7%,
съобщи кипърската телевизия Сигма. Решението е взето след като кипърското правителство съгласува с мисията на Тройката международни кредитори (ЕС, ЕЦБ, МВФ) меморандум за отпускане на антикризисна помощ.
Първият транш от кредита се очаква през май, след което средствата ще се превеждат на Кипър на всеки три месеца до 2016 г.
Срокът за постигане на определената в меморандума цел - постигане на бюджетен излишък, е до 2018 г.
Съгласно условията на споразумението Тройката ще проверява на всеки три месеца бюджетните доходи и разходи.
Мерките за контрол върху движението на капитали в Кипър ще се отменят постепенно, но окончателната дата за прекратяването им все още не е определена
Това заяви управителят на кипърската централна банка Паникос Димитриадис в интервю, публикувано днес от британския в. "Файненшъл таймс".
"Не мога да кажа, че след няколко дни - седем или 14 - контролът върху движението на капитали ще бъде премахнат. Ще го отменяме постепенно", подчерта Димитриадис.
Ръководителят на кипърската централна банка отбеляза, че в Кипър няма да има паника в банковата сфера след края на ограниченията за операции с депозитите.
Когато хората разберат, че банките имат достатъчно средства, те няма да имат причини да теглят депозитите си, отбеляза Димитриадис. Благодарение на приетата стабилизационна програма кипърските банки се оказаха едни от най-стабилните от гледна точка на капитализацията, допълни той.
Димитриадис намекна също, че 22,5% от активите, замразени по депозити, могат да бъдат върнати на вложителите в средносрочна перспектива.
"Тези средства по настояване на Тройката са замразени като стабилизационен фонд в случай на недостиг на средства. Не мисля, че тези активи ще бъдат нужни. Тези пари - 22,5% от депозитите над 100 хиляди евро - ще бъдат замразени до приключване на оценката на активите, преведени от Лаики банк в Кипърската банка", каза Димитриадис.
Повече новини за икономика и финанси в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!