През първото тримесечие на годината икономиката на страната е регистрирала ръст от 2,5% спрямо същия период на предходната година.
Това показват експресните данни за БВП, публикувани днес от националната статистика (НСИ).
Сезонно изгладените данни за икономиката показват растеж от 0,4% спрямо четвъртото тримесечие на 2010 г.
Според данните за НСИ за първото тримесечие на 2011 г. БВП в номинално изражение достига до 15,5 млрд. лв.
Реализираната добавена стойност през първото тримесечие на 2011 г. е 13,5 млрд. лв.
Най-голям дял в общата добавена стойност се формира от сектора на услугите - 60%, следван от индустриалния сектор - 36,9%. Аграрният сектор определя 3,1% от общата добавена стойност в икономиката.
По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП - 78,5%, заема крайното потребление, което в стойностно изражение възлиза на 12,16 млрд. лв.
През първото тримесечие на 2011 г. инвестициите са около 3 млрд. лв. и имат относителен дял от 19,9% в БВП. Външнотърговският баланс е положителен в размер на 253 млн. лв. и заема дял от 1,6% в структурата на БВП.
През първите три месеца на 2011 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2010 г. брутната добавена стойност в икономиката нараства с 0.1%.
През първото тримесечие на 2011 г. спрямо същото тримесечие на предходната година брутната добавена стойност нараства с 0,8%, като динамиката й се определя основно от регистрираните ръстове в индустриалния сектор и сектора на услугите - съответно с 1,6 и 1,1%.
Аграрният сектор има отрицателен принос в добавената стойност и отчита намаление с 1,6%.
По отношение на компонентите на крайното използване основен принос за регистрирания положителен икономически растеж има износът на стоки и услуги, който се увеличава с 22,2%. Крайното потребление и бруто капиталообразуването отчитат спад спрямо съответното тримесечие на предходната година съответно с 2,1 и 2,7%.
"Евростат" дефинира тримесечните експресни оценки за БВП като: "Най-ранната картина на икономиката, представена в съответствие с концепциите и дефинициите на Системата на националните сметки, данните за която се произвеждат и публикуват във възможно най-кратки срокове, след края на отчетното тримесечие, като се използва ограничена и непълна информация в сравнение с традиционно разработваните тримесечни показатели на националните сметки."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!