Индивидуалното потребление у нас се очаква да нараства годишно с между 3 и 3,5% в реално изражение в сравнение с между 6 и 7% годишно по време на бума.
Това се казва в прогноза на "УниКредит Булбанк" за българската икономика, представена днес.
Според икономистите на "УниКредит" в посткризисния период българската икономика ще има по-балансирана структура, в която всички компоненти на крайното търсене, включително нетният експорт, ще имат положителен принос към растежа.
Инвестициите отново ще бъдат най-бързо нарастващият компонент на БВП
от гледна точка на крайното търсене, като се очакват стойности от порядъка на 5 до 7% годишен ръст, в сравнение с между 15 и 20% в годините на бума.
Все пак, възстановяването на индивидуалното потребление и инвестициите до пиковите им нива, отчетени преди кризата, ще изисква време.
Експертите очакват индивидуалното потребление да достигне предкризисните нива през 2014 г.
Според икономистите на "УниКредит" обаче пълно възстановяване на инвестициите може да се очаква към края на 2017 г. или началото на 2018 г.
Необходими са политики, насочени към подобряване на конкурентноспособността на сектора на търгуемите стоки, се посочва в изводите на анализа.
Важно е да се засили връзката между темповете на увеличаване на производителността на труда и на доходите, смятат специалистите.
Те отбелязват още, че подценяването на риска от периода преди кризата няма да се повтори скоро. Според анализаторите това означава, че достъпът до капитал в посткризисния период ще остане по-затегнат.
От "УниКредит" прогнозират още, че домакинствата ще се опитват да спестяват повече. Неблагоприятните демографски тенденции ще продължат да бъдат едно от основните дългосрочни предизвикателства, пред икономиката на България, смятат те.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!