С Агенцията за ядрено регулиране никога не е обсъждан въпросът за строеж на нов ядрен блок на АЕЦ "Козлодуй".
Това заяви председателят на Агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев на пресконференция, на която бе представен годишния доклад за безопасността на централата.
"Всичко това се предхожда от решение на МС, а такова в момента няма", заяви Цочев в отговор на въпрос, относно изказването на икономическия министър Трайков от тази сутрин.
"Неофициално е заявено намерение за повишаване на мощността на 5 и 6 блок в АЕЦ "Козлодуй" - това предполага изменения в лицензията, обосновка на безопасността и скоро ще започнем разговори на тази тема", добави той.
Друг е въпросът за удължаване на живота на двата реактора съответно след 2017 г. и 2019 г.
Има достатъчно време това да се направи в рамките на закона и на нормативната уредба, посочи още Сергей Цочев.
Искането е за увеличение с 4% на топлинната мощност, поясни зам.-председателят на АЯР Борислав Станимиров.
"Площадката на АЕЦ "Белене" е одобрена за строеж на ядрена централа и това не е отменяно. В напреднала фаза сме на одобряване на проекта за строеж на централата. В правомощията също на правителството са евентуални други решения", посочи още председателят на АЯР.
Стрес тестовете потвърждават, че АЕЦ "Козлодуй" е безопасна,
заяви Цочев. От направените в края на миналата година стрес тестове на АЕЦ "Козлодуй" следват изводите, че анализът на надпроектното сеизмично въздействие е достатъчно консервативен.
От агенцията са уверени, че конструкциите, системите и компонентите на централата са в състояние да осигурят безопасността й при максимално възможните за площадката въздействия.
България е предала своя окончателен доклад от 168 стр. на 30 декември 2011 г., който е бил изпратен в ЕК и от вчера е публикуван на страниците на Агенцията за ядрено регулиране.
Определени са и допълнителни мерки за повишаване на устойчивостта на блоковете 5 и 6, продължи председателят на АЯР.
По критерия "външно наводнение" след направените изследвания се потвърждава, че площадката на АЕЦ "Козлодуй" на практика е незаливаема.
При стрес тестовете бе доказано, че проектните основи и техническото състояние на конструкциите на системите за безопасност, осигуряват устойчивост на ядрените съоръжения срещу екстремни метеорологични въздействия, посочи Сергей Цочев.
Съществува също много добра устойчивост на съоръженията и адекватни запаси по време на предприемане на допълнителни мерки при евентуална загуба на електрозахранване и краен поглъщател на топлина, се казва в доклада на АЯР.
Централата поддържа постоянна аварийна готовност на персонала, регламентирани са и действията за управление на авариите.
Съществуващите средства за защита на целостта на херметичната обвивка, както и тези за ограничаване изхвърлянето на радиоактивни вещества извън херметичната зона са ефективни, категоричен е Сергей Цочев.
В доклада са посочени и коригиращи мерки, които да подобрят устойчивостта на блока при тежки аварии.
От агенцията смятат, че е необходимо въвеждане в действие на ръководствата за управление на аварии, аварийни инструкции за спрян реактор, инсталиране на широкотемпературен датчик за наблюдаване на температурата на корпуса на реактори и др.
АЯР потвърждава и необходимостта от актуализиране на аварийните планове, от изграждане на нов център за управление на аварии, извън площадката на АЕЦ "Козлодуй" и др.
"Колкото до АЕЦ "Белене", тя не е лицензирана и по тази причина тя не попада в стрес тестовете, но АЯР е поискала да има такъв доклад, подобен на реакторите, които са в експлоатация. Целта е да се използва тази информация при лицензиране проектите на блоковете на бъдещата централа", поясни Сергей Цочев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!