"През последната година беше установено колко голяма е мрежата от нелегални доставчици и се видя, че страни като Либия са били на прага да се сдобият с възможности за обогатяване на уран", каза Ел Барадей и посочи, че трябва да се бърза, защото опасността не идва само от държави, превърнали се в нови ядрени сили, но и от терористи.
На конференция във Вашингтон шефът на МААЕ подкрепи идеята за нов план за контрол на въоръженията, който да накара големите ядрени сили да направят отстъпки в интерес на глобалната сигурност.
В същото време един от водещите експерти на американския Конгрес по въпросите на сигурността, сенаторът Сам Нън, предупреди, че трябва да се направи много повече за охраната на ядрени материали и бойни глави в Русия, за да се предотврати попадането им в ръцете на терористични групи.
Сенатор Нън заяви пред Би Би Си, че правителствата няма да могат да спрат терористите, събиращи компоненти за атомна бомба, ако на високо ниво не бъде демонстриран по-голям ангажимент.
На пръв поглед заплахата звучи като сюжет на трилър от времето на Студената война - лошо охранявани ядрени инсталации, високо мотивирани терористи и ядрени материали, достъпни за всеки, който даде най-много пари.
Сенатор Нън обаче смята, че заплахата е достатъчно реална. "Най-голямото предизвикателство е да бъдат убедени президентите Буш и Путин да поставят този въпрос начело на дневния си ред не само по време на срещи на високо равнище, но и да разговарят на тази тема по телефона всяка седмица и, най-общо казано, да наредят на някои хора или да свършат работа, или да ги сменят," каза Нън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!