И ранската дипломация чудесно е овладяла ред пропагандистки хватки, с които надвива опонентите си по всички фронтове, коментира в обширен материал Пьотър Гриньов от електронното издание Утро.ру.
Отначало техеранските лидери правят твърдо, да не кажем шокиращо изявление. Официални западни представители гръмогласно го осъждат. След това високопоставени ирански чиновници произнасят успокоителни слова.
Изчакали да отмине първата вълна от възмущение, лидерите на ислямската република повтарят първоначалното си изявление, като обясняват всички критики с опити на Израел и САЩ да унижат целия мюсюлмански свят.
Иранската пропагандна машина лесно преодолява втората, не тъй силна вълна от негодувание на Запад, и прехвърля играта в противниковото поле - обвинява страните, осъдили по-рано екстремистките изказвания на иранското ръководство.
Манипулирайки настроенията в мюсюлманския свят, Иран демонстрира, че е в състояние да дестабилизира обстановката както в Близкия изток, така и в Европа.
Какви ли позиции са готови да отстъпят Европа и САЩ заради собственото си спокойствие и за умиротворяване на мюсюлманския свят?
Засега е ясно само едно - единственото, което не биха допуснали, е Иран да се сдобие с ядрено оръжие.
Наскоро приключи поредният рунд от преговори между Москва и Техеран, в които участваха директорът на руската Федерална агенция за атомна енергия (Росатом) Сергей Кириенко и вицепрезидентът на Иран, ръководител на иранската Организация за атомна енергия Голамреза Агазаде.
Иранската страна заяви, че е постигнато принципно съгласие за създаване на съвместно предприятие за обогатяване на уран в Русия.
Информационните агенции побързаха да окачествят визитата на Кириенко в Иран като пробив.
Да не забравяме все пак, че иранската дипломация не е склонна да прави еднозначни изявления и да се съгласява с предложения, от които Техеран не е напълно доволен.
Изявлението за "принципно" съгласие съвсем не означава, че е постигнато окончателно споразумение. Това е по-скоро протокол за намеренията, които ще бъдат осъществени при дадени обстоятелства. А тези обстоятелства тепърва ще се уточняват.
Тъй че преговорите ще продължат отново, този път в Москва. Засега страните посочват, че създаването на съвместно предприятие "е само един елемент от решението на ядрения проблем на Иран".
Очертавайки перспективите за сътрудничество между Москва и Техеран, Кириенко и неговите ирански партньори засегнаха цял комплекс от въпроси.
Сред тях бяха участието на Русия в изграждането на обекти от ядрената енергетика в Иран и в разработката на газовото находище Южен Парс, доставките на руски пътнически самолети Ту-204 и Ту-214, на автомобили УАЗ, "Газел" и "Волга".
Не се знае дали са били обсъждани програми за оръжейни доставки, но изброените проекти вече налагат извода, че загубата на един толкова изгоден търговски партньор ще противоречи на руските икономически интереси.
Дали това означава, че Москва трябва да поеме ангажименти за защита на иранските интереси и да не допусне предаването на иранското ядрено досие в Съвета за сигурност на ООН?
Съответното решение може да бъде взето още на 6 март на заседанието на Управителния съвет на МААЕ във Виена.
Изглежда очевидно, че иранската дипломация ще направи опит да надвие в играта световната общност и да използва преговорите с Москва като фактор, който да повлияе върху налагането на санкции спрямо Техеран.
Перспективите да се договори създаването на съвместно предприятие са твърде призрачни, тъй като Иран днес казва "да", утре "не", а вдругиден "може би", коментира Владимир Сажин, експерт в руския Институт за Близкия изток.
Същевременно Иран несъмнено няма да се откаже от крайните си цели: явната - да обогатява уран на собствена територия, и тайната - да създаде "мюсюлманска" атомна бомба.
Ако Иран не спре производството на оръжеен плутоний, той ще успее да надхитри Русия, смята Дмитрий Орешкин, ръководител на консултантската група "Меркатор".
Русия просто ще бъде използвана като буфер, за да може Иран временно да се защити от възмутените световни елити, твърди експертът.
Ако Иран създаде ядрена бомба, това ще означава само постоянни главоболия за Русия. Неин непосредствен съсед с атомно оръжие в пазвата и амбициозни планове да стане лидер на ислямския свят, Иран ще може да снабдява с "мръсни" атомни бойни глави всевъзможни терористични организации по света.
Може да се измислят и някакви претенции към Русия със същата лекота, както към европейските държави, Израел или САЩ:
на руска територия живеят над 15 млн. мюсюлмани, които може да бъдат представени за унижени и оскърбени.
И докато Русия се оправдава пред блестящата иранска дипломация заради неизвършени грехове, Иран ще отправя все нови искания срещу "неверниците" от Кремъл, както сега отправя искания срещу Европа.
Повод за тях ще се намери твърде скоро - един боксьор, щом омаломощи своя съперник и го притисне в ъгъла, по принцип не го оставя, докато не го прати в нокаут.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!