Искът на Viacom бе породен от опасенията им за загуби от нарушаване на авторските права на комедийни и други техни предавания, възлизащи на стойност 1 млрд. щатски долара. В него компанията настоява Youtube да разкрие данни за потребителите си и тяхната дейност на сайта (по-специално какво видео, от кого и кога се гледа). И макар подобни спорове да не са рядкост в онлайн индустрията, предлагаща споделено съдържание, случаят може да се окаже прецедент, ако Google Inc. наистина бъдат задължени да разкрият конфеденциална информация за потребителите на Youtube, като идентификационен номер (ID) и IP адрес.
Според Kurt Opsahl, главен адвокат на Electronic Frontier Foundation (международна некомерсиална организация за защита на свободата на словото) решението на съда е в ущърб на Google, тъй като нарушава правото на всеки да чете или разглежда материали анонимно.
От Viacom, обаче категорично отричат, че ще използват по какъвто и да било начин информацията, касаеща личните данни на потребителите на Youtube, а ще фокусират вниманието си върху това каква част от техните предавания и колко често се гледа на сайта, за да установят до каква степен действително са нарушени авторските им права.
В отговор Google помолиха да им бъде дадена отсрочка, за да могат да направят личните потребителски данни в базата си анонимни, но ако молбата им не бъде удовлетворена вероятно ще обжалват решението на съда.
Все пак успокояващ е факта, че другия иск на Viacom, отнасящ се до разкриването на сорс кода на търсачката, по-специално алгоритмите за търсене, бе отхвърлен от съда с обосновката, че няма никакви доказателства от Google да са манипулирали алгоритмите с цел видео съдържанието, нарушаващо авторските права, да бъде третирано по специален начин.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!