Една от приетите в последния момент допълнителни разпоредби на законопроекта за електронни съобщения предизвика недоволството на браншови организации и народни представители
Възможно е текст от законопроекта за електронни съобщения, който беше окончателно приет преди дни, да бъде атакуван в Конституционния съд. Това посочи пред IDG.BG народният представител от ДСБ Иван Иванов. Става въпрос за текст от допълнителните разпоредби на нормативния акт, който включва определение за това какво е абонатна линия. С приемането на текста на практика е решено, че това е усукана двойка метални кабели, вместо използването при предишните разглеждания на законопроекта по-широко понятие. Според запознати по този начин ще се даде възможност на Българската телекомуникационна компания да не изпълнява законовото изискване да предоставя достъп до своите по-нови оптични линии, каквито изгражда приоритетно към големите си корпоративни клиенти.
?Това, че текстът се гласува по този начин, реално влошава условията за конкуренция на пазара, като създава предпоставки БТК, подменяйки част от своите линии да използва извинението, че определението е само за усукана двойка кабели и да не дава достъп? ? обясни Иванов.
Подобна беше и позицията на Теодор Захов, председател на управителния съвет на Сдружението за електронни комуникации (СЕК), което обединява повечето алтернативни лицензирани телеком оператори у нас. На въпрос на наш журналист, той заяви: ?Това е много тъжно защото се вижда как интересът на една фирма работи срещу интереса на цялата държава. Този текст е категорично против обществения интерес, против конкуренцията и не помага на никого, а на БТК най-малко.? Според Захов така или иначе процесът по предоставяне на достъп до ?последната миля? реално не се придвижва и реално няма демонополизация.?Тъжно е защо монополът на една фирма трябва да бъде пазен и къде държавата вижда българския интерес от това? ? добави бизнесменът, който е и съсобственик в телекомуникационната компания Спектър Нет.
Причината за вероятността да бъде сезиран Конституционният съд обаче не е в приетия текст по същество, а във факта, че той е одобрен от Народното събрание на трето гласуване. ?Съгласно Конституцията на България изрично е заявено, че законите се приемат на две гласувания, като има едно единствено прегласуване ? коментира Иван Иванов и добави, че според него ще се съберат достатъчно доказателства и желаещи депутати, за да бъде сезиран Конституционният съд.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!