Н а Балканите се ражда нова "цигарена мафия". За разлика от мафията, която по време на санкциите на ООН срещу Югославия през 90-те години внасяше цигари и ги продаваше по улиците на градовете в Сърбия, новата изнася цигари в страните от ЕС, пише сръбският в. "Политика", цитиран от БГНЕС.
В околностите на Пирот и Димитровград, в граничната зона с България, през последните месеци зачестиха случаите на конфискуване на цигари.
Тъй като цената в ЕС е висока, многобройни контрабандисти купуват в Сърбия цигари с акцизни бандероли и ги пренасят в България.
След като цигарите влязат в ЕС, вече безпрепятствено, без контрол, те могат да се транспортират във всички други страни от ЕС и така завършват по улиците на европейските градове.
Това потвърдили за "Политика" началникът на полицейското управление в Пирот Славолюб Мадич и Горан Манчич, управител на митницата в Димитровград.
Доколко е нараснала контрабандата на цигари, откакто българите станаха членове на европейското семейство, сочат данните, че през цялата минала година са конфискувани 36 хил. стека, а само за първите месеци на тази година, в складовете на митницата в Димитровград вече има над 30 хил. стека.
Най-малко 2/3 от тези цигари е трябвало да стигнат до България и останалите страни от ЕС. Според Манчич заловеното количество се увеличава седмично с 2000-3000 стека.
Броят на заловените цигари се увеличава и на влизане в Сърбия, но и на излизане. Многобройни контрабандисти купуват цигари с акцизни бандероли в Сърбия и ги изнасят от страната, но и има и такива, които контрабандират цигари, за които не е платен акциз.
Допълнителен проблем е и това, че България закри фришопа на входа, но затова пък остави такъв магазин на излизане от страната за Сърбия.
Случва се български граждани при излизане от тяхната страна да купят голямо количество цигари, да ги внесат в Сърбия и след това да се опитат да ги върнат обратно", обяснява Манчич.
Според него голямата разлика в цените е основната причина за контрабандата. Като пример цигари "Вайсрой" в Сърбия законно могат да се купят за 65 динара, докато цената в България е 2,50 лева (около 110 динара).
В Сърбия "Марлборо" се продава за 110 динара, а в България е два пъти по-скъпо и цената му е 5 лева - около 220 динара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!