И през декември столичният кмет Бойко Борисов продължава да води листата на най-одобряваните български политици с минимална преднина пред президента Георги Първанов, сочат данните от национално представително проучване на НЦИОМ, направено от 6 до 12 декември сред 1000 души.
71% от анкетираните, са заявили, че одобряват дейността на Борисов, а 70% - на Георги Първанов, показва изследването. Трети, с 65% одобрение, е министърът на културата Стефан Данаилов.
В десетката на най-одобрявани български политици в края на 2006 г. са министър-председателят Сергей Станишев (42%), председателят на Народното събрание Георги Пирински (39%) и шестима министри - Ивайло Калфин (39%), Даниел Вълчев (35%), Емилия Масларова (32%), Румен Петков (30%) и Пламен Орешарски (28%).
Декемврийското изследване на НЦИОМ показва, че още има министри, чиито личности и дейност остават непознати за хората.
Повечето министри запазват стойностите на одобрение за работата
си от последните месеци, но изразителен спад бележи рейтингът на министрите Емел Етем и Емилия Масларова.
Ако трябва да определим най-печелившите министри от гледна точка на ръста на одобрението за работата им през 2006 г., те са Стефан Данаилов и Даниел Вълчев, коментират от НЦИОМ.
НЦИОМ регистрира ръст в одобрението към държавните институции и към техните ръководители. Парламентът и правителството бележат най-високи стойности на одобрение от началото на годината.
През декември 23.3 процента заявяват, че одобряват дейността на Народното събрание, докато през февруари са били 18.9%, а през октомври - 20.8%.
31.7% е одобрението към работата на кабинета срещу 29.5% през
февруари и 30.5% през октомври. Доверието към ръководителите на кабинета и Народното събрание не само нараства - наред с това изразително намалява и неодобрението за работата им, коментират от НЦИОМ. Според социолозите основанията за подобни настроения могат се търсят преди всичко в предстоящото приемане на страната ни в ЕС.
Най-изразително (с 10 процента в сравнение с октомври) се увеличава подкрепата за президента Георги Първанов. Това според НЦИОМ е закономерно след убедителната му победа на президентските избори. Всъщност рейтингът на държавния глава успява да се отърси от ефектите на политизацията и поляризацията от времето на кампанията и се завръща на познатите високи стойности от преди това, смятат социолозите.
72% от българите посочват, че са удовлетворени от победата на Георги Първанов в президентската надпревара.
Неодобрението към президента спада с 11 процента. Георги Първанов не само успя да мобилизира на изборите симпатизантите на БСП и на ДПС, но и след тях разшири влиянието си сред избирателите на партиите в опозиция, посочват от НЦИОМ.
Расте доверието към кабинета и към министър-председателя Сергей Станишев. Една трета от интервюираните одобряват работата на кабинета, а премиерът се ползва с доверието на 42% от българите. Същевременно с 9 на сто намаляват интервюираните, които не одобряват работата на премиера.
От юли досега се запазва тенденцията за повишаване на рейтинга на кабинета. В момента около една трета от българите одобряват работата на екипа, ръководен от Станишев.
Причина за нарастващото одобрение е свързана преди всичко с предприетите от кабинета действия по финализиране на усилията за
приемане на България в ЕС, смятат социолозите. От положителните оценки като че ли най-много печели министър-председателят, доколкото обществените оценки за работата на членовете на кабинета са повече или по-малко конюнктурно обусловени, коментират от НЦИОМ.
Седмици преди приемането на България в ЕС проучването показва, че 60% от българите очакват кабинетът да изпълни докрай четиригодишния си мандат. В сравнение с началото на годината с 20% расте делът на уверените в доброто политическо здраве на правителството.
Само 13 процента от интервюираните са категорични, че кабинетът няма да довърши мандата си. Този резултат отразява общественото възприятие, че основните ангажименти на кабинета по евроинтеграцията на България са изпълнени на този етап, коментират от НЦИОМ. По този начин се формират и изразени положителни представи за бъдещето на кабинета, отбелязват
социолозите.
Според данните най-оптимистично настроени към правителството са симпатизантите на партиите от тройната коалиция, висшистите и хората с доходи над средните.
Анкетираните, които одобряват едновременно работата на кабинета и дейността на премиера Сергей Станишев, са 26% - предимно симпатизанти на управляващата коалиция и незначителни дялове симпатизанти на опозиционните партии.
Народното събрание добавя 3% към одобрението за работата му през последните месеци и също с 3 пункта нараства и подкрепата за усилията на председателя на парламента Георги Пирински.
В същото време с 8 на сто намаляват респондентите, критично настроени към работата на председателя. Това се дължи преди всичко на обществената преценка, че българският парламент успя навреме да се справи с хармонизиране на законодателството ни с европейското, смятат социолозите.
Редица изследвания на НЦИОМ от началото на 2006 г. показваха, че именно свършеното по хармонизацията на българското и европейското законодателства ще изиграе главната роля за крайната обществена оценка за дейността на парламента, припомнят от центъра. Те обаче допълват, че като цяло все още публичните представи остават силно политизирани.
БНТ и БНР запазват позициите си и в края на 2006 г. продължават да се ползват с одобрението съответно на три четвърти и две трети от българите.
Полицията е институцията, чийто рейтинг на одобрение през декември расте най-изразително - с 6 пункта.
Армията и полицията са с високи и съизмерими стойности на одобрение. 50 на сто одобряват работата на армията, а 49 процента - на полицията. В момента и двете силови институции получават своите най-високи рейтинги от началото на годината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!