М иналата година международен доклад алармира, че ситуацията в Европа е тревожна. Според изследването практически 50% от европейците страдат от наднормено тегло или затлъстяване.
В някои страни затлъстяването при децата далеч надминава положението в САЩ. Така е в Испания, Португалия и Италия, но също и в Малта, Гибралтар и Крит.
Страните от бившия социалистически блок усилено наваксват по отношение на западния модел на живот и консумация и също не са пощадени от тенденцията.
В Унгария например 1/3 от населението има наднормено тегло. Затова
правителството обяви война на чипса,
шоколадовите десерти и други лакомства, предлагани в автоматите в училищата.
Всъщност началото на учебната година в Унгария съвпада с вземането на мерки против затлъстяването.
Менютата на столовете се наблюдават внимателно. Автоматите, за които стана дума, както и училищните павилиончета, предлагащи напитки и храни, вече ще трябва да предлагат "диетични" алтернативи - минерална вода, пресни плодове, мляко.
Директорите на училищата за задължени изкъсо да следят спазват ли се изискванията.
Кампанията против затлъстяването надхвърля училищните граници и се изразява също в информационна кампания по интернет, по телевизията и вестниците.
Родителите одобряват мерките. От своя страна доставчиците смятат, че определените глоби при евентуални нарушения са несправедливи.
От министерството на образованието са наясно, че ефектът няма да е незабавен и мащабен. Нужно е здравната политика в училищата да бъде последователна и трайна.
Специалистите обаче настояват, че най-важното е учениците да бъдат съветвани как да се хранят здравословно.
Близо хиляда училища в Германия започнаха програма за борба срещу затлъстяването. 15% от децата между 3 и 17 години страдат от наднормено тегло. Най-засегнати са представителите на по-бедните слоеве на обществото.
Програмата предлага два часа спорт допълнително и съвети за здравословно хранене. Поне такава е практиката в Кьолн.
Програмата е лансирана преди три години и в началото обхваща едва десетина училища. Благодарение на световното първенство по футбол, чийто домакин бе именно Германия,
над хиляда учебни заведения решиха да се присъединят към проекта
Понастоящем 35 хил. младежи участват в програмата. 9-годишния Фриц дава пример:
"Тренирам за удоволствие и се чувствам по-добре, откакто спортувам. По-добре играя и футбол.
Опитвам се и да ям по-малко. Следобед например не ям сладкиши, а само плодове.
Съветвам и другите деца да ядат по-малко сладки неща и да спортуват повече."
Според учителите по физическо възпитание откакто децата спортуват повече, те са станали по-подвижни, по-гъвкави и изпитват повече удоволствие от спорта.
Специалистите твърдят, че не само храненето е причина за затлъстяването, а и липсата на движение. Те са категорични обаче, че
не бива всичко да се забранява на децата
Нужно е по-скоро да им се каже, че ако ядат повече чипс или шоколад, трябва и повече да спортуват.
Така осъществена програмата наистина не среща съпротива в германските училища.
В Кьолн предстои съвместна конференция на спортисти, диетолози и педагози. Те ще опитат да очертаят проблема със затлъстяването в Германия и да посочат средства за справянето с него.
Задачата им ще бъде улеснена, тъй като вече има признаци за подобряване на ситуацията сред децата.
Българите се хранят лошо, небалансирано, което е причина за високия ръст на сърдечно-съдовите и раковите заболявания. Наднорменото тегло е хранителният проблем сред децата на развиващото в момента поколение.
1/5 от децата в България страдат от свръхтегло,
сочат данните на експерти от Националния център по опазване на общественото здраве. Страната ни е на шесто място в Европа по брой на затлъстели деца.
Проблемът е изключително сериозен, защото едно дете с наднормено тегло е бъдещ хипертоник или диабетик.
Подложени на рекламната инвазия децата се увличат и консумират вафли и кроасани, оплакват се родители.
"Навсякъде в телевизионните клипове децата доволно ядат кроасани. Училищната лавка предлага чипсове и тестени изделия", отбелязва Елена, майка на 8-годишния Марио.
Децата обичат пици, пържени картофи и сладки газирани напитки. На теория отлично знаят кои са здравословните храни, но си купуват любимите неща за ядене, констатира анкета сред столични ученици.
Дори училищните столове да предлагат здравословни закуски, децата предпочитат другите.
Повечето родители се чувстват безсилни да наложат здравословен режим на хранене на детето си. Има и такива, които нямат възможност да го направят.
Към неспазване на хранителен режим се прибавя още една причина -
липсата на физическо натоварване
Малко родителите карат децата си да спортуват, а в много училища предметът физическо не е на почит сред учениците.
Отношението към часа по физическо е резултат от лошата спортна база, от неатрактивните занимания в часовете, които са малко.
В борбата срещу наднорменото тегло у нас все още няма генерална политика, но стартира проект в рамките на Европейската програма срещу затлъстяването.
Проектът трябва да обхване семействата, в които поне едно дете или родител страда от наднормено тегло - общо 1,4 милиона. Общоевропейският проект "Diogenes" е включен в шестата рамкова програма на Европейската комисия и засега набира доброволци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!