З адължителните уроци по религия в Турция нарушават личната свобода на учениците, изповядващи исляма, тъй като едностранчиво представят само сунитското течение и не допускат гледните точки на останалите мюсюлмански малцинства. Това реши Европейският съд по правата на човека в Страсбург.
Подателят на жалбата Хасан Зенгин завел делото, тъй като в часовете по религия на дъщеря му се пренебрегвали разбиранията на тяхната мюсюлманска секта - алеви, която не изисква традиционните пет молитви на ден, хаджилъка в Мека и т.н.
Зенгин пледира, че изключителният фокус върху сунитския ислям в турските училища лишава уроците от обективност и е в разрез с официалната политика на светска Турция.
Турският съд е отхвърлил жалбата, а правителството оспорва обвиненията с аргумента, че часовете по ислям насърчават взаимното разбирателство, уважение и толерантност.
В решението си съдът в Страсбург заявява, че стандартният курс по ислям "не отговаря на изискванията за обективност и плурализъм и не предвижда подходящи методи, които да гарантират, че вярванията на родителите ще бъдат уважени".
Според турския закон учениците християни и юдеи имат право да не посещават уроците по ислям, но всички ученици от мюсюлманската вяра задължително преминават про-сунитския курс на обучение.
Макар Турция официално да е светска държава, мнозинството изповядват исляма, като последователите на течението алеви са около 15 милиона, или почти 1/5 от населението.
Смятани за еретици от сунитите, алевитите не забраняват алкохола и позволяват на мъжете и жените да се молят заедно.
В момента управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието, която е доминирана от сунити и се смята за проислямистка, подготвя нова, по-либерална конституция и обмисля да направи религиозното обучение в училище свободноизбираемо
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!