И ма още едно обяснение на демографската криза, която през последните десетилетия се изразява в катастрофалното намаляване на раждаемостта в повечето европейски страни, твърдят учени.
Според тях, никакви социални мерки и пропаганда не могат да поправят ситуацията, защото проблемът не е от такъв характер - много от потенциалните майки просто изпитват панически страх от самото раждане.
За това чувство дори е измислено специалното название в психологията - токофобия. То е толкова разпространено, че спокойно би могло да бъде причислено към "болестите на века", твърдят британски учени, цитирани от Би Би Си.
На специалистите е безкрайно трудно да се справят с този страх. Повечето представителки на нежния пол не признават, че не желаят да имат деца именно поради ужаса да ги родят. Много момичета споделят пред своите психоаналитици, че приемат по три вида различни противозачатъчни едновременно само и само да не забременеят.
Наскоро известната актриса и носителка на "Оскар" Хелън Мирън призна пред журналисти, че е бездетна именно заради токофобията си. Тя сподели, че на 13-годишна възраст е гледала филм, посветен на темата за раждането и майчинството, който я е травмирал силно и завинаги.
Изследователите смятат, че повечето случаи на токофобия се коренят именно в детството - чутите разкази за тежки раждания, филмите с натуралистични кадри, а и самият опит от раждане могат да отблъснат жените дори само при мисълта за деца.
Най-неприятните случаи на токофобия са когато тя се появи по време на самата бременност. Статистиката показва, че всяка една от седем жени се страхува да ражда, а при бременните този страх е практически при 100-процентов.
Смята се, че най-доброто средство за борба с токофобията е да се знае всичко за процеса на раждане, но на практика това не е така, смятат британските психолози:
"Повечето жени не желаят да знаят за трагични случаи, свързани с появата на дете на бял свят, а да отидат в родилния дом с позитивни емоции, надежда и добро настроение".
Майките, които често казват на бременните си дъщери "Раждането е нещо ужасно", също лишават децата си от необходимата подкрепа.
"Най-безобидният" вариант на токофобията е стремежът на жената на всяка цена да убеди лекарите в необходимостта от цезарово сечение, тъй като хирургичната операция е прогнозирана и по-малко болезнена.
Токофобията най-общо бива два вида. В първия случай тя се среща при бездетните жени и е следствие от отблъскващо впечатление, получено в годините преди 20. Във втория - при майките, които вече са имали трудности при раждането на първото си дете.
Днес не са известни никакви специални начини за предотвратяване на това състояние. Намесата на психолог или психиатър дава най-добрите резултати.
Успокоителните препарати също оказват някакво въздействие, макар и не толкова съществено, но не трябва да се забравя, че бременните жени не бива да злоупотребяват с лекарствените средства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!