Ч аст от френските лекари недоволстват, че упражняват твърде рискова професия. В същото време много застрахователни компании отказват да покриват рисковете при медиците, най-вече това важи за гинеколозите, които следят бременността и раждането.
В частния сектор нараства броят на жалбите.
Пациентите имат право на обезщетение и се възползват от него като често изискват милиони евро. Марк-Ален Розан е акушер-гинеколог, но също и помощник-генерален секретар на националния синдикат на акушер-гинеколозите. Първата жалба, подадена срещу него за грешно предписани лекарства, е била преди цели 25 години, но д-р Розан още си спомня за нея.
По това време той бил млад лекар, за щастие жалбата не довежда до наказание, но травмата е останала. По-интересното е, че горе-долу оттогава медицината попада под ударите на закона.
След хирургията и анестезията, акушер-гинекологията е "най-рисковата професия" на езика на застрахователите. Според д-р Розан не всички жалби трябва да бъдат приемани. Той посочва случай, при който пациентка има направление и нормални изследвания, прави й се ехография, извършена от качествени лекари, но в последствие ражда дете с нарушения. Кой е отговорен тогава?
За да избегнат жалби и оплаквания, лекарите са принудени да искат от пациентите си да подписват всевъзможни декларации. Затова не е учудващо, че все повече медици избират държавния сектор, където отговорността е споделена.
Системата на здравеопазването във Великобритания функционира по различен начин.
При направена лекарска грешка, пациентът трябва да се въоръжи с много търпение и време, ако иска да бъде обезщетен. В повечето случаи се стига до устно договаряне, а не до съдебни процеси, които не водят до нищо добро.
Обяснението е, че пациентът подава жалба не срещу определен лекар, а срещу цяла система, зад която стои държавата. Самото придвижване на жалбата, ако се стигне до такава, е доста тромаво. А преди жалбата да стигне до национално разглеждане, тя е потушена и се е стигнало да взаимно разбирателство и за двете страни.
Такава е практиката във Великобритания, поне когато става дума за по-леките инциденти. Проблемът е, че заради тежката машина много пациенти предпочитат да мълчат.
Недостатъчна квалификация, небрежност или липса на отношение към пациента са причини за лекарските грешки.
В управление "Здравеопазване" на Столичната община казват, че всеки ден постъпват жалби от недоволни пациенти. Заглавия от вестниците също говорят красноречиво за лекарските грешки: "Зъб превърна мъж във Франкенщайн", "Пациент с ножица в корема съди болница".
Лекарите се оплакват от състоянието на медицинската апаратура, която не им помага да диагностицират правилно. Няма статистика за броя на всички увреждания, причинени от лекари на пациенти.
Според данните, изнесени по време на семинара "Европейските практики за обезщетяване на увредените при лекарски грешки", се оказва, че около 30 000 деца и младежи от четири- до 21-годишна възраст са с някакво увреждане заради неправилно лечение.
Най-потърпевши от неправилно лечение са децата, показват данните.
Много са жертви на ваксините, защото не всяка ваксина понася на даден организъм. При някои от тези случаи негативните последици могат да се проявяват след години. Лекари от БАН твърдят, че една ваксина може да причини след време множествена склероза.
За лекарските грешки обаче започва да се говори, когато почине известен човек или журналист. Последният случай е с журналистката Надежда Дженева. Съпругът й Кеворк Кеворкян поде инициативата "Лекари под наблюдение".
В същото време близки и роднини на жертви на лекарски грешки имат намерение да основат сдружение. Появи се черен списък с имената на лекари, причинили смъртта на свои пациенти.
В момента, ако се докаже, че един лекар е виновен, може да бъде глобен. Тези глоби обаче не компенсират загубите на пациентите. Лекарите, обвинени за смъртта на журналиста от вестник "Бряг" в Русе, са глобени по 800 лева. Затова има идея да се създаде фонд, в който да постъпват сумите от глобите, и с тях да се изплащат обезщетения на пострадалите.
Съдебните дела срещу медици не са ефективни. Смята се, че доказването на лекарска грешка е едно от най-трудните дела. В края на септември миналата година трима русенски медици бяха осъдени условно от Русенския окръжен съд за причиняване на смърт поради немарливост по чл. 123 ал. 1 от Наказателния кодекс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!