И ма вариант "Топлофикация-София" първо да се обяви в несъстоятелност и след това да се разработи план за оздравяването на дружеството, каза министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в парламента.
Общият размер на кредитите е 160 млн. лв., а капиталът на дружеството е 107 млн. лв., съобщи той. Задълженията на фирмата към "Булгаргаз" към края на полугодието са 96 млн. лв. и са се увеличили за една година с 10 млн. лв.
Финансовият резултат на "Топлофикация-София" към 30 юни е 4 987 000 лева - близо два пъти по-нисък спрямо първото полугодие на миналата година. Приходите от продажби са 181 млн. при 164 млн. лв. към 30 юни 2005 година. Вземанията от продажби са 154 млн. лв. в това число от битови потребители 136,9 млн. лв.
Съдебните и присъдени вземания са в размер на 52 млн. лв. Дългосрочните задължения по кредити от Световна банка и други банки с падежи съответно 2016 и 2020 г. са 62 млн. лв.
Мажоритарен собственик на "Топлофикация-София" е Столична община и столичните дружества се проверяват от общината, подчерта министър Овчаров. Дружеството се управлява от 5-членен борд на директорите, в който има двама представители на държавата.
В момента се разработва Антикризисната програма за топлофикацията,
но мерките са частични и палиативни и няма да доведат до резултат, смята Овчаров. Според него е необходимо преструктуриране на дружеството с цел финансово оздравяване и цялостна промяна на управлението.
Моделът "Валентин Димитров" трябва да бъде унищожен, но това не може да стане, докато общината не смени своите хора в борда на дружеството, каза министърът на икономиката и енергетиката.
Трябва да завърши технологичното обновление на мощностите и на мрежата в най-кратки срокове, както и да се промени отношението към гражданите, добави той.
За тези 14 години Столичната община доказа, че не може да бъде надежден и ефективен собственик на дружеството, всички ефекти, които имаме в момента, са резултат от това управление, допълни той. Но само със смяна на хората промяна не може да се случи, смята Овчаров.
Провокиран с въпрос министърът заяви, че ще помисли дали да заведе дело за клевета срещу твърденията на Бойко Борисов и депутатът от ДСБ Иван Иванов, че столичната топлофикация е спонсорирала БСП с негово съгласие.
Парите, които са завлечени или погубени, трябва да се върнат в "Топлофикация-София", каза от своя страна кметът на София.
Всяка стотинка, изразходена за материални активи, или намерена по сметки, трябва да се върне в дружеството, посочи Борисов. По думите му така ще намалеят задълженията на фирмата и евентуално бъдещо увеличение на цената на парното ще бъде по-малко.
Главният прокурор Борис Велчев е издал заповед,
с която разпорежда на административния ръководител на Софийската градска прокуратура (СГП) да наложи на прокурора Владимир Йорданов дисциплинарно наказание по чл. 170, ал 1, т. 2 от Закона за съдебната власт - порицание за виновно неизпълнение на служебните задължения.
Велчев е издал заповедта след извършена лична проверка на дейността на Йорданов, определен за прокурор, упражняващ ръководство и надзор върху разследването на следственото дело номер 245 срещу бившия шеф на софийската "Топлофикация" Валентин Димитров.
От вчера делото е преразпределено на двама нови прокурори - Божидар Джамбазов и Мариана Станкова.
Нерегламентираните контакти в ареста на бившия директор на "Топлофикация-София", вследствие на които са прехвърлени суми от български банки по сметката на майка му Цеца Димитрова, лежат върху морала и професионализма на вътрешния министър Румен Петков.
Това каза за "Дарик радио" Красимир Младенов, бивш зам.-директор на НСБОП, който работи сега на граждански договор в екипа на столичния кмет Бойко Борисов.
В края на юли Младенов беше обвинен от вътрешния министър, че е прикрил сигнал за трансфери на пари от Валентин Димитров в чужди сметки, уточнява "Дарик радио".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!