П ри публикуване на статистиката за банковата система БНБ разделя банките на три групи в зависимост от размера на активите им.
С оглед динамиката на пазара и процесите в системата по всичко личи, че от следващата година най-вероятно това разделение ще остане, но в масовата практика ще се говори за първите пет и всички останали.
След предстоящото обединение на банките от групата на Уникредит в Уникредит Булбанк и очакваното сливане на ДЗИ и Пощенска банка, ще имаме 5-6 играча, които ще концентрират над 60% от банковия пазар в България, коментира ИнфоКредит.
Към края на септември активите на трите банки от групата на "Уникредит" са около 7,657 млрд. лв., ДСК е с 5,551 млрд., ОББ с 3,684 млрд., Пощенска банка и ДЗИ управляват активи на стойност 3,526 млрд. лв., а Райфайзенбанк и ПИБ са съответно с 3,24 млрд. и 2,625 млрд. лв.
От публикуваните отчети става ясно, че ДСК, ОББ, групата на Уникредит, Райфайзенбанк, Пощенска банка и ДЗИ Банк в момента имат над 60% пазарен дял. Следва ги плътно ПИБ, а всички останали банки си разпределят останалите около 32%.
Бъдещите първи пет се оказват и доста по-ефективни от останалите банки. Към края на септември те отчитат общо нетна печалба в размер на 366,41 млн. лева, което е над 69% от нетната печалба в цялата банкова система.
Възвръщаемостта на активите при тях е 1,55%, докато средната стойност за банковата система е 1,37%.
Все пак по този показател към края на септември най-добри се оказват две по-малки банки - Българо-американска кредитна банка с отношение нетна печалба/активи от 5,43% и Насърчителна банка - с 3,24%.
Загуба за отчетния период са регистрирали само Токуда Банк и Емпорики Банк-България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!