П реди няколко години в Монтанско се заговори за изграждане на завод за производство на дизелово гориво от различни маслодайни култури, като в основата на технологията стоеше зимната рапица, разказва Mont-press.com.
Нещо повече - Областната служба за съвети в земеделието след редица проведени срещи организира и показна сеитба на рапица в землището на село Сталийска махала, община Лом. Бяха засети общо 5000 дка.
Междувременно в град Брусарци беше изградена пилотна инсталация за производство на биодизел, която е на софийска фирма и работи и в момента. Подробности за нейната дейност обаче не станаха известни нито на обществото, нито на земеделските производители в региона.
Проектът за изграждане на завод за биодизел край Лом беше прекъснат със смъртта на чуждестранния инвеститор. Земеделските производители от региона забравиха за рапицата.
През това време горивото за дизеловите машини поскъпна от един на близо два лева.
Същевременно в. "Български фермер" съобщава, че в община Димово вече работи модерен завод за биогориво, в който се стреми да премине към непрекъснат производствен процес.
Полученото гориво е екологически чисто, изгаря без вредни остатъци и преди всичко не отделя сяра или нейните съединения. Изпитанията са направени в една от най-добрите австрийски лаборатории за тестване на горива.
Цялостният производствен цикъл дава възможност на няколко бизнесмени от района, както и на средни и дребни производители, да преминат на утвърдени договорни отношения със завода, с гарантирано изкупуване на суровините, за авансово подпомагане - предимно чрез торове и семена, а дори и с обработка на площите.
Конкретната цел е да се надскочат досегашните 300-400 кг добив от декар. Към това преди всичко са съсредоточени и интересите на фермерите, които главно искат да получат по-евтино гориво.
Освен това добива на масления извлек остава около 30% кюспе, което може да даде тласък на животновъдството в района. Но най-голямата полза е, че се връщат отново към живот изоставените земи.
Само за тази година в Димовско са почистени и изорани дълбоко около 20 хил. дка. Тази тенденция ще се развива, за да се отглежда слънчоглед и рапица, суровината за завода не достига. Купува се рапица от Варна и Бургас, дори се заявява внос от Румъния.
Още е рано, но ще се търсят и условия за преработка на суровина на ишлеме, което би гарантирало развитието на механизацията и транспорта.
Така пазарните възможности за реализацията производството на фермерите стават почти стопроцентови, а това ще помогне за модернизация и развитие на земеделието в този край.
Със създадените нови проекти за получаване на биодизелово гориво в Северозападна България се очертава нуждата от около 2 млн. декара обработваема земя, за да се затвори веригата на потребност от суровина за растителното гориво, което се смята за енергийното бъдеще на планетата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!