"Той пое ангажимент по възможност да съдейства, за да бъдат осигурени възможно най-поносими условия при преместването на петте наши медицински сестри в Триполи. Ние отдавна искахме нашите подсъдими да бъдат преместени в Триполи, още в първия момент, когато бяха закарани в Бенгази. Давахме се много ясно сметка, че в Бенгази има много силен натиск на общественото мнение, който създава една изключително напрегната обстановка и дори и най-безпристрастният съд, най-независимият съд много трудно би могъл да се абстрахира от такава обстановка", обясни външният министър при завръщането си от САЩ.
Паси бе на няколкодневно посещение в Ню Йорк и в качеството си на председател на ОССЕ, а при пристигането си заяви, че веднага ще се включи в заседанието на Междуведомствената комисия. Тя трябва да вземе решение какви да са следващите действия на България.
Министърът призова още делото срещу българските медици да не се коментира твърде емоционално и помоли да не се дават оценки за вината на предишното правителство.
"Бяха казани много тежки думи по адрес на много от предишните политици. Специално бяха казани много тежки думи по адрес на предишния министър-председател Иван Костов. Не смятам, че сега е моментът да се раздават оценки и да се лепят етикети", каза Паси.
На 6 май вечерта в "Шоуто на Слави" водещият Слави Трифонов изброи няколко имена на политици, отговорни и виновни за тежката присъда: бившите посланици в Либия Кръстьо Илов и Людмил Спасов, ексшефът на разузнаването Димо Гяуров, министрите от предишния кабинет Теодосий Симеонов (на правосъдието) и Надежда Михайлова (на външните работи), както и самият министър-председател Иван Костов, председателят на 38-ото Народно събрание Йордан Соколов.
"Бих призовал нацията да се обедини, защото това е един тежък момент - заяви днес Соломон Паси. - В този момент имаме нужда от обединение, нямаме нужда от обвинения. Нещо повече, имаме необходимост и да проявим хладнокръвие, не да се поддаваме на емоциите. Едно хладнокръвие, което да бъде съсредоточено върху освобождаването и на петте медицински сестри. Все пак трябва да отбележим, че след присъдата, произнесена от съда, имаме и един освободен."
Това е д-р Здравко Георгиев, който получи четири години затвор за валутни престъпления, и бе освободен още в четвъртък, тъй като вече е излежал срока на присъдата си. Съпругата му обаче, която е сред петте медицински сестри, осъдени на смърт, остава в либийския затвор.
Междувременно обаче правосъдният министър Антон Станков предупреди, че тази сравнително лека присъда може да бъде обжалвана от прокурора и евентуално променена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!