С едемнайсет души са загинали и други 24 са били ранени по време на кървавата престрелка на 16 септември в Багдад с участието на гардове от американската частна охранителна компания "Блекуотър", пише днес в. "Ню Йорк таймс".
Вестникът цитира очевидци, иракски следователи и американски отговорни служители. Тези данни надхвърлят доста съобщението от тогава за 10 убити, което предизвика гнева и възмущението на Ирак.
Според "Ню Йорк таймс" всичко започнало, когато наемник от наричаната от някои "армия в сянка", която охранява посолството на САЩ в Ирак, открил огън срещу колата на лекар, придружаващ майка си по време на пазаруване, и го убил на място.
Тъй като колата продължила да се движи към гардовете, те започнали да стрелят напосоки и тогава била убита и майката на лекаря, както и много иракчани, които се опитали да избягат от мястото на инцидента.
Малко след края на тази първа стрелба охранителите отново открили огън на няколкостотин метра от мястото, за което досега изобщо не беше съобщавано, добавя вестникът.
В началото на 2004 г. името на "Блекуотър" се появи във новинарските заглавия, след като като четирима нейни наемни войници бяха причакани в засада и изгорени в сунитския бастион Фалуджа. Овъглените тела на двама от тях бяха оставени да висят в продължение на часове от перилата на един от мостовете над река Ефрат.
Инцидентът се оказа повратен момент във войната, като доведе до провеждането на многобройни американски обсади на Фалуджа, които от своя страна допринесоха за разпалването на свирепата иракска съпротива, която не престава да тормози окупационните сили и до ден днешен, припомня в своя статия Джереми Скейхил.
Оттогава насетне "Блекуотър" непрестанно присъства в новините, като по този начин предоставя нагледно доказателство за това колко приватизирана всъщност е войната.
В края на януари един от хеликоптерите на компанията беше свален в един от най-бурните квартали на Багдад. Убитите при инцидента мъже са осигурявали охраната на дипломати по силата на сключен през 2003 г. договор на Държавния департамент с фирмата на стойност 300 млн. долара.
По силата на този договор компанията отговаряше и за безопасността на главния американски администратор за Ирак Пол Бремер.
"Блекуотър" се финансира от парите на данъкоплатците. В момента частните военни предприемачи представляват втората по големина "сила" в Ирак.
Последното преброяване показа, че в Ирак имаше около 100 000 предприемачи, като според един правителствен доклад 48 000 от тях служат като частни войници.
Тези войници действат в страната почти без надзор и никакви ефективни закони, на които да са подчинени, като в същото време представляват необявено разширение на размера на окупацията.
Много от тези наемници изкарват по повече от 1000 долара на ден, което е далеч над заплатата на редовите войници. На всичкото отгоре те са политически целесъобразни, тъй като смъртните случаи на наемниците не фигурират в официалните данни за броя на загиналите американски войници, пише още Скейхил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!