Н ад 50% от наказанията, които налага българският съд за доказани престъпления са леки - пробация и условни присъди.
През първите шест месеца на тази година ефективните присъди са само 4510 от 24 590 съдебни решения. 6460 престъпници са получили условни присъди, а 7690 - само пробация, съобщава от първата си страница днес в. "Сега", като цитира данни от отчета на Върховната касационна прокуратура (ВКП) за първото полугодие.
През 2007 г. са били произнесени 26811 присъди, от тях 5320 са били ефективни, 6202 - условни, а 6477 - пробация. През тази година е намалял и броят на оправданите - 1174 срещу 1324 през 2007 г.
Според екип на "Сега" тенденцията съдът да налага по-леки санкции е видима от няколко години и се е задълбочила с новия Наказателно-процесуален кодекс. С него е дадено поле за слизане под предвидените минимални наказания след споразумения с прокуратурата, самопризнания и искания за съкратено съдебно следствие.
Продължава практиката за често използване на чл. 78 "а" от НК, който позволява предвидена наказателна отговорност да се замени с административна и съответният престъпник да се отърве само с глоба.
Условната присъда на световния шампион по фигурно пързаляне Максим Стависки за причинена смърт при шофиране в пияно състояние е пример за леко наказание.
Не по-малко скандална е присъдата 4.5 г. за несебърския наркобос Митьо Очите, който се споразумя с прокуратурата.
Недоказаност на обвинението, липса на вина и на престъпен състав са най-честите основания за съда да обявява един или друг за "невинен". Най-често това става заради промяната на показанията на свидетели или в обясненията, които подсъдимият дава пред съда, пише в отчета на ВКП.
Магистратите отчитат ръст в досъдебните производства, разследвани от дознателите в МВР - 190 343 при 123 620 за първото полугодие на 2007 г. Следователите работили само по 48 535 дела. Затова се предлагат промени в НПК, с които да се увеличи тяхната компетентност.
Разследващите и прокуратурата се санимават най-често с престъпленията против собствеността и кражбите. Много са делата и за общоопасни престъпления, особено за транспортни - 2426. Ръст има и на производствата за шофиране след употреба на алкохол - 5740. За незаконен трафик на наркотици са образувани 1349 дела.
Между 7 месеца и 1 година продължават разследванията в досъдебната фаза по дела за корупция, злоупотреби със средства от ЕС, пране на пари, наркотрафик, данъчни престъпления. В случаите на корупция например до 7 месеца са приключени 147 дела, до 1 година - 36, а над 1 г. е работено по 96. В същия период са осъдени 75 души.
31 са делата за злоупотреби със средства на еврофондове. В съда са внесени 4 обвинителни акта срещу четирима обвиняеми, но няма осъдени или оправдани. 14 са производствата срещу хора с имунитет и други длъжностни лица. За организирана престъпност са осъдени 92-ма, а оправдани няма. За същия период на 2007 г. са оправдани 4-ма.
За пореден път изводът в доклада на ВКП е, че е необходима промяна на НК. Главният прокурор Борис Велчев отдавна твърди, че трябва да се въведе диференциация на престъпленията в зависимост от степента на обществената им опасност, завършва публикацията в "Сега".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!