Б елгия винаги е разглеждала България като предпочитан партньор в региона, каза белгийският престолонаследник принц Филип на открития днес симпозиум "България и Белгия - икономически партньори в Европейския съюз".
Водещи представители на белгийските делови среди са убедени в развитието на българската икономика и искат да използват потенциала на България, увери той.
Белгия е сред най-активните инвеститори,
защото вярва в потенциала на икономиката на България и има доверие в способностите на българите, каза престолонаследникът.
Българските фирми могат да се възползват от иновативността на белгийския бизнес в далекосъобщенията, информационните, комуникационните и екологичните технологии, смята прин Филип.
Транспортната инфраструктура също е подходяща среда за делово сътрудничество, добави той.
По думите му белгийските предприемачи са заинтересовани да споделят експертния си опит с българските си партньори.
България има принос към Европа с традициите си
на една от най-древните държави, с опита си като коридор на култури, в практиката си на етническа и религиозна толерантност, с ролята си на Балканите и Източна Европа, както и с излаза към Азия и Източното Средиземноморие, каза още принц Филип.
На симпозиума бяха подписани търговско споразумение между "Митра" и "Неофарм интернешенъл", споразумение за сътрудничество между "Пийпъл солюшенс интернешенъл" и "Торо груп Ес", меморандум за сътрудничество между Белгийския изследователски център за ядрена енергетика и Българската академия на науките.
България е благоприятно място за белгийските инвестиции
и с всеки изминал ден страната се превръща във все по-атрактивна дестинация за големите международни компании.
Това е подчертал министър-председателят Сергей Станишев на обяда, даден в чест на престолонаследника на Белгия, съобщиха от правителствената информационна служба.
Премиерът е благодарил на госта за подкрепата на Белгия в процеса на европейска интеграция на България и за навременната ратификация на Договора ни за членство в ЕС.
Той е подчертал, че присъединяването ни ще има много положително влияние както във вътрешно- и външнополитически план, така и за стабилността на региона като цяло.
Близо 783 млн. евро са белгийските капитали, вложени в икономиката на страната ни в периода 1996-2005 г. Това нарежда Белгия на пето място в класацията на инвеститорите.
С 52% са нараснали белгийските инвестиции към края на септември. Те са над 83 млн. евро.
Това е знак за доверието на чуждестранните инвеститори към България, за политическата стабилност, условията за бизнес и квалификацията на българите, изтъкнал Станишев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!