Първоначалната продажна цена на една акция ще е 100 лв. в компенсаторни инструменти, а номиналната стойност е 35 лв./акция.
Най-малкото количество, което може да бъде закупено, ще е 1 акция, за да се осигури равнопоставеност на всички инвеститори, като пакетът ще бъде предложен наведнъж още в първия ден на публичното предлагане.
Акциите на дружеството ще се продават на "Приватизационен сегмент за плащане с компенсаторни инструменти" на "Приватизационен пазар" на Българската фондова борса-София (BSE-sofia.bg).
Търговията ще продължи до 28 февруари или до изчерпване на количествата, но тъй като се очаква интересът да е много голям, вероятно акциите ще бъдат продадени далеч преди края на едномесечния срок, прогнозира изпълнителният директор на АП Атанас Бангачев.
Стремежът е, от една страна, да се осигури максимална равнопоставеност, а от друга - да се получи по-висока цена, за да се оползотвори по-голямо количество компенсаторни инструменти, посочи той.
По думите му не е възможно всички акции да бъдат купени само за един ден, както и само от един инвеститор, информира БНР.
Според изпълнителния директор на "Булброкърс" (Bulbrokers.bg) Иван Ненков повече от половината от акциите на БТК се очаква да бъдат изкупени от чуждестранни и институционални инвеститори, инвестиционни фондове или банки. Днес търговията с компенсаторни инструменти беше спряна, тъй като новината за скорошната продажба на акции от телекома може да повлияе върху цената, която вчера достигна нива от около 107% от номинала, допълва БНР.
Междувременно Столичният общински съвет (СОС) реши да продаде целия пакет акции в Общинска банка (MunicipalBank.bg), притежавани от Столичната община и нейните дружества - общо 80,5% от капитала.
Кметът Стефан Софиянски и част от групата на ССД призоваха местния парламент да не продават целия пакет акции на общината в банката, защото това би повишило цената й.
При продажбата на целия дял на общината съществува риск да бъде намален кредитния рейтинг на София, предупреди още кметът.
Дори съветници от собствената му партия гласуваха за продажба на целия пакет общински акции, а после шестима от тях образуваха нова група в СОС, която нарекоха "Демократи за София".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!