Н а пръв поглед полицаите от двете страни на Ламанша изглеждат еднакви. Това, което ги отличава обаче е, че едните са въоръжени, а другите не.
Разбира се, това оказва влияние и върху отношението на полицаите към обикновените граждани. За да се запознаят отблизо с работата на колегите си от другата страна на Ламанша, френските и британски полицаи често се посещават взаимно.
Сега е ред на френските пазители на реда да поработят заедно с британските си колеги в Англия. Ето какво споделя комисар Мартен, който патрулира по улиците на Лондон с още двама полицаи от Скотланд Ярд:
"Патрулираме с БМВ... Мога да каже, че по отношение на техниката разполагаме с идентични възможности. Ние също имаме геолокализация, те имат монтирана камера в колата, ние във Франция също.
Колата, в която се намираме е снабдена с автоматично разпознаване на регистрационния номер. Във Франция някои автомобили са снабдени с подобна система, но като цяло при нас тя е все още в експериментален стадии."
Джулия Симс, сержант в подразделението за борба с тероризма е патрулирала по време на стажа си във Франция с оръжие: "При нас няма подобно нещо. Когато излизам от колата и заговарям някого не изпитвам никакви затруднения.
Когато обаче има въоръжен човек с мен се започвам да се питам дали всичко ще мине добре. Всичко се променя, когато си въоръжен. Винаги съм спокойна, когато говоря с някого.
Не се налага да бъдем агресивни, защото не сме въоръжени, а и трябва винаги да говорим с тези хора. Ако минавам покрай някой, който си работи в градината, със сигурност ще го заговоря.
Във Франция полицаите не спират да си говорят така, докато тук при нас е съвсем естествено да си поговорим за цветята например."
Комисар Мартен споделя, че британците много по-често от французите се обръщат към полицията - нещо, което той обяснява с взаимното уважение.
Това със сигурност не се случва в Чехия, където полицията има много лоша репутация и това се дължи отчасти на наследеното от времето на комунизма.
Последният път, когато чехите се стекоха масово на улицата беше през август 2005 .г., когато полицията бе току що разпръснала със сила рейв парти на млади хора. Кадрите на полицаи с каски, биещи младите хора бяха излъчвани в продължение на дълго време по телевизията и напомниха на чехите репресиите на комунистическия режим и може би допринесоха за загубата на управляващите социалдемократи по време на изборите през 2006-а.
Чешката полиция не е по-брутална от останалите европейски служби, но не е достатъчно професионална и не е добре обучена да се справя с масови прояви.
Чехите обвиняват още полицията в липса на резултати в борбата с престъпността, намесата й в политическия живот и не на последно място - корупцията.
Чешките шофьори, които навика да нарушават правилата знаят, че могат лесно да се измъкнат като дадат известен подкуп. Служителите в Националната полиция ходят често на стажове в други страни и като цяло чехите се отнасят към тях с по-голямо уважение, отколкото към общинските полицаи, особено тези в Прага.
Проучванията на общественото мнение в България регистрират сериозно намаляване на доверието на българите в полицията. Оборудването на полицаите с компютри и нови автомобили не ги прави по-големи професионалисти.
В самата полиция разбират, че обикновените хора нямат доверие в институцията и са предприели стратегия за въвеждане на модела "Полиция в близост до обществото".
По проекта на "Отворено общество" бе допуснато доброволци да извършват наблюдения в общо деветте районни полицейски поделения на София, което на практика е опит за упражняване на граждански контрол.
Благодарение на изградения сайт www.vBlizost.org Национална служба полиция предоставя разнообразна информация за модела "Полиция в близост". Чрез посочване на населеното място, всеки гражданин може да научи къде да намери своя районен инспектор, както и телефон за връзка.
Не е ясно обаче, ако някой обикновен гражданин бъде нападнат или ограбен на улицата, дали ще получи съдействие от органите на реда. Но със сигурност, ако по лични подбуди някой реши да набеди друг, да подхвърли улики, този някой попада под ударите на закона.
Бившият шеф на РДВР-Видин полк. Вълчев загуби собствения си живот, като се притече на помощ на нападнат от роми младеж. Да си полицай в България не е престижно, призна и министърът на вътрешните работи Михаил Миков. И причината според него се корени в това, че понякога на полицаите се налага вечер да присъстват на пиянски скандали и "дори да бъдат бити и нагрубявани".
За лошия имидж и липсата на респект допринася ширещата се подкупност, която по мнението на мнозина, е резултат от ниското заплащане в полицията.
Заплата от около 600 лева по никакъв начин не стимулира хората, рискуващи всеки ден живота си, да изпълняват задълженията си.
Полицаи бягат от системата, а тези които остават губят мотивация, признава един обикновен полицай.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!