К огато има възбрана, с имуществото не може да се оперира. След като комисията предаде материалите по разследването си в съда, магистратите трябва да решат дали да конфискуват хотела в полза на държавата. Ако "Константин палас" бъде отнет, Петя Славова ще може да потърси от Ангелина Димитрова по съдебен път обезщетение заради сделката, коментираха юристи.
Когато имотът беше купен, върху него нямаше никакъв запор, заяви Славова. Тя каза, че не знае за разследването на комисията и не може да коментира.
Имаше възбрана заради неплатени данъци, но те бяха погасени, каза още банкерката. Именно заради данъчния акт Димитрова е ипотекирала хотела и с парите е платила задълженията си.
Славова обясни, че не е запозната с идеята на държавата да конфискува имотите на Самоковеца. Според нея тя не е взела хотел, а незавършен строеж.
Освен това го
купила не от вдовицата, а от фирма на Косьо Самоковеца,
обяснява "Стандарт". По думите на Славова документите за имота са минали през нотариус и всичко е изрядно.
Хотелът е продаден за 4 млн. лева, поясни адвокатката на Ангелина Димитрова - Цецка Вътова.
Според пресаташето на Софийския окръжен съд Виктория Лулева има възбрана върху "Константин палас". Тя била наложена още на 19 ноември 2004 г. Възбраната не е вдигана до момента, показа проверка на "Дарик радио" в съда.
Върху хотела не е налагана възбрана, съобщиха пък от службата по вписванията към Районния съд в Самоков. Хотелът имал наложена възбрана, но не от съда, а от данъчните власти заради неплатени от вдовицата на Самоковеца данъци.
През юни тази година те били платени, задължението към държавата - погасено, и възбраната върху хотела била вдигната.
Според службата по вписванията в Самоков по гражданското дело срещу Димитрова в Софийския окръжен съд възбрана е наложена върху съвсем друг имот на Самоковеца, различен от хотела и вилата му в Боровец, а семейството успяло да продаде въпросния имот преди възбраната да бъде наложена.
"Константин палас" така и не започна да работи след смъртта на Самоковеца през 2003 г. Заради строежа и повредения водопровод обаче почивната станция до него, която е на МВР, не можеше да се ползва година и половина.
Преди месец срещу вдовицата беше повдигнато обвинение за пране на пари от контрабанда. Според разследването контрабандата е осъществена в периода 2000-2001 г., а прането на парите от нея - след 2002 г. Димитрова, която официално е безработна, е разследвана за 600 000 паунда, които са вложени в недвижимо имущество, както и за 2 млн. евро, внесени в сметки в лондонски банки.
Веднага след като стана ясна сделката,
обвинител номер едно извика днес в кабинета си прокурора
от Софийската окръжна прокуратура Пламен Марков, който работи по делото за пране на пари срещу Димитрова и поиска оставката му. Марков мълчал вътре, но щом излезе заяви че размислил и няма да се оттегля доброволно.
Вътрешният министър Румен Петков коментира пред Би Ти Ви, че за него подобна продажба е неприемлива и че този случай е "потресаващ". Той увери, че започва масирана проверка в курортите. Това не означавало, че държавата не стои твърдо зад най-динамично развиващия се сектор в икономика ни - туристическия.
"Много се говори, че в туристическия сектор се изпират пари, но това не трябва да бъде драматизирано от сектора. Важно е да убедим себе си и нашите партньори, че този сектор се развива с цената на усилията на българските и чуждите инвеститори и с цената на една почтена политика", добави Петков. Той обаче призна, че тази необходима проверка е закъсняла.
В Софийския окръжен съд е внесена искова молба от Софийска окръжна прокуратура срещу Константин Димитров и Ангелина Димитрова за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито с незаконни доходи, съобщиха от съда междувременно.
Софийската окръжна прокуратура е направила искане за обезпечение на вземането чрез възбрана на апартамент във Варна, апартамент, офис, мазе и гараж в София заедно със съответните идеални части и право на строеж върху дворно място, както и масивна вилна сграда в Боровец.
Исковата молба включва и налагане на запор върху лек автомобил Тойота. Софийският окръжен съд е допуснал обезпечение на предявените от Софийска окръжна прокуратура недвижими имоти, като е отхвърлил искането за запор на лекия автомобил, съобщават от съда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!