"Файнаншъл Таймс" публикува необичайно остър коментар под заглавие "Банкрутът на британската политика". Сезонът започна и британската политика е печална гледка, в която лиспва ново мислене и желание да се решават проблемите пред страната.
Поразяваща е загубата на желание за работа у лейбъристите. След като спечели безпрецедентен трети мандат, правителството на Блеър сега бяга от трудните решения толкова бързо, колкото може. Опозицията спи зимен сън - либералдемократите са безпомощни да се измъкнат от образа си на партия на протеста, а консерваторите са вторачени в избора на лидер измежду кандидати, за които почти никой не е чувал. Беликобритания се нуждае от политическо лидерство, но кой ще й го даде, се пита "Файнаншъл Таймс".
Въпреки че иракският премиер Ибрахим Джаафари е в Лондон във връзка с инцидента с двама британски войници в Басра, само един от сериозните всекидневници - "Дейли Телеграф" - помества тази тема на първа страница.
"Дейли Телеграф" публикува голяма снимка на сержант Дейвид Лонг, командир на бронетранспортьор, по който иракски бунтовници са хвърлили петролна бомба. Описва се нашироко как войниците се спасявали от горящия бензин, стичащ се през люка на машината.
Вестникът помества две страници репортаж от полицейската академия в Ирак, разчитаща на британска помощ, а на коментарните си страници публикува мнението на колоритния консервативен депутат Борис Джонсън. Той е категоричен - войната в Ирак според него се основава на лъжа, а да се изпълняват полицейски функции от британците в Басра е илюзия.
Останалите вестници делят първите си страници между скандалите около суперманекенката Кейт Мос, обвинена, че употребява кокаин, и проблемите на британското училище.
"Таймс" води с драматично заглавие "Държавните училища в криза заради стандарти и все повече отсъствия". Вестникът пише, че кръшкането в училищата се е увеличило с 43 % за последните осем години, а процентът ученици от държавни училища, които влизат в университетите, спада за сметка на частните - тъкмо обратното на това, което премиерът Блеър си беше поставил за цел.
В редакционния си коментар "Таймс" посочва, че премиерът е пропилял втория си мандат и сега разполага само с две години, за да постигне амбициозните си и гръмко провъзгласени цели в образованието.
"Гардиан" публикува коментар от Тимъти Гартън Аш, озаглавен "Германия и Франция са новите болнИци на Европа". На фона на парализата, последвала изборите в Германия, все по-абсурдно звучи претенцията на Европейския съюз да бъде водещата икономика в света, се посочва в коментара. В един свят на гиганти, в който към Америка и Япония вече се присъединяват Китай и Индия, бъдещето на джуджетата не е розово.
Сега обаче не е време за злорадство, а за европейска солидарност. Ние, останалите европейци, се нуждаем от съживяване на Франция и Германия толкова, колкото и самите те, пише Тимоти Гартън Аш.
"Дейли Телеграф" пише за новия вариант на Библията, подготвен от пастор Майкъл Хинтон, който е решил да направи стоминутен вариант на свещената книга за хора, които не могат или не искат да я прочетат цялата. В коментар вестникът пише, че изданието е тъжно припомняне за днешното време, когато за възрастни трябва да се правят книги като за деца, но се утешава с факта, че самият Исус е сметнал за нужно да проповядва във форма, лесна за възприемане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!