Искат да заменят българките с осъдения за атентата в "Локърби", отбелязват "Монитор" и "Дневник". Триполи иска терорист в замяна на сестрите, пише "Дума".
Всичко това наподобява малко на шпионски роман, Либия не случайно вади тайните преговори около българските медицински сестри, пише "24 часа".
И свързва в едно изявлението на външния министър Шалкам, исканията на роднините на децата и декларацията, предадена на кореспондента на АФП в Триполи.
"Защо обаче Меграхи, атентаторът от "Локърби", е толкова важен за Кадафи?", пита изданието и дава следното обяснение: "Проблемът е вътрешнополитически."
Атентаторът затворник в Глазгоу е от племето маграха, живеещо на юг от Триполи.
Фамилията му е в роднински връзки с Джалуд, втори човек след Кадафи.
Колко важен е Меграхи показва фактът, че Либия отвори специално консулство в Глазгоу, за да се грижи за него, пише "24 часа".
Според вестника Паси знае всички либийски искания, засега не ги оповестява, но ето че либийците вече го правят, за да ни поставят натясно.
"Как Кадафи - баща и син - изработиха Паси?", разсъждава "Монитор" и подозира, че в основата на всичко е намерението на българския външен министър да предложи 20 млн. долара, за да вдигне своя имидж и имиджа на правителството- но ето че сега се говори за милиарди (около 4,5 млрд. долара).
Както се казва - хитрата сврака с двата крака, е заключението на "Монитор".
Започването на договаряне с Либия сега, преди решението на второинстанционния съд, ще бъде грешка, тъй като ще постави под съмнение презумпцията за невинност на българите, коментира професорът по международно право в Софийския университет Орлин Борисов, цитиран от "Дума".
Професорът обаче изразява притесненията си, че с настояването си България да договори компенсации със семействата на заразените деца преди гледането на делото на втора инстанция, либийският външен министър Шалкам предопределя решението на второинстанционния съд, т.е. магистратите ще потвърдят смъртните присъди, ако ние не започнем преговори.
От юридическа гледна точка България не би могла да е посредник за екстрадирането на либиеца, осъден за атентата над Локърби, коментира още проф. Борисов.
Според него "не България, а ЕС е този, който трябва да направи това".
Освен това не можем да преговаряме за опрощаване на либийския дълг към България - той е частен, макар и държавно гарантиран, обяснява Гати ал Джебури от страниците на "24 часа".
"В Бенгази има детска болница за лечение на СПИН, построена от Италия и открита през 2002 г. Здравното заведение разполага с най- модерна апаратура, а във всички стаи има телевизор", казва пред "Дума" медицинската сестра Христина Димова от Момчилград, работила в Либия заедно с петте българки, осъдени на смърт.
Тя е една от арестуваните през февруари 1999 г. 23 българки от детската болница в Бенгази и пусната след осем дни.
"Каква детска СПИН болница иска сега Либия от нас? Може би въпросът е колко такива болници иска джамахирията", пита Христина Димова, помолена да коментира едно от трите условия на Триполи за помилването на нашите медицински сестри.
Франция е напълно солидарна с усилията на България по освобождаването на българките, заявява френският посланик Ив Сен-Жур в ново открито писмо от страниците на "Труд".
То е в отговор на пореден коментар на изданието, озаглавен "Уверения по френски".
"По съображения за ефикасност Франция не разкрива разговорите, водени в тази връзка. Но българският външен министър и ръководството на България са били своевременно информирани", подчертава посланик Сен-Жур в писмото си до "Труд".
А иначе вече е ясна датата на изборите - 26 юни или 3 юли догодина, извежда "Монитор".
2005 г. ще е наистина важна, коментира на първа страница "Труд" и определя депутатите като стахановци, защото се помайваха, а им остава доста работа - да изберат омбудсман и новите шефове на НОИ, на Сметната палата, на комисиите по дискриминация и регулиране на съобщенията, да гласуват поправки в конституцията и да приемат нови 70 закони само за 50 дни!
54 сме по корупция в света (заедно с Намибия), сочи проучване на "Прозрачност без граници", четем в "Монитор".
Държавата е ощетена с 23 млрд. лева от приватизацията", извеждат "Стандарт" и "Дума".
Това твърди шефът на отдел "Престъпления по служба и корупция" към Върховната касационна прокуратура Георги Кювлиев.
Той обясни, че в периода 1997-2001 г. общата оценка на подлежащите за разпродаване предприятия била около 25 млрд. лв., само 2 млрд. обаче са влезли в държавната хазна.
Прокуратурата среща най-големи трудности при разследването на големите приватизационни сделки като тези с "Кремиковци", "Плама" и "Балкан".
Това е така, защото при тях решението за сделка взима колективен орган, а от него не може да се търси отговорност.
Международната футболна централа (ФИФА) заличи името на Иван Славков от официалния си уебсайт вчера, извежда "Новинар".
Във визитката на Българския футболен съюз на мястото за президент е записано само, че се чака решение.
В страницата на Международния олимпийски комитет (МОК) пък до името на Славков има звездичка, с която се уточнява, че временно е лишен от всички права и функции.
В Пазарджик избухна сексскандал - обвиняват червения кмет, че поръчвал непълнолетни проститутки, четем в "Труд" и "Стандарт".
Скандалът идва като продължение на разкритията на "Новинар" за стремленията на общински съветник в града към непълнолетни.
И накрая, "24 часа" извежда на първа страница призива на правителството за създаване на фонд за лечение на болни деца в чужбина.
Подкрепете този фонд - дарете по 1 лв. или поне по 50 ст. и сумата ще стане значителна.
Кабинетът вече е внесъл във фонда около 5 млн. лв., но сумата ще стигне засега за лечението на не повече от 50-60 болни деца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!