Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) посочи в Съвета за сигурност на ООН, че иракски ядрени съоръжения систематично са нападани, а складовете им - ограбвани, допълва изданието.
Откраднато е оборудване, което може да се използва за създаването на ядрено оръжия.
МААЕ подкрепи твърденията си със сателитни снимки на голямата иракска ядрена централа "Тувайта".
Генералният директор на агенцията Мохамед ел Барадей призова членовете на Съвета за сигурност да помогнат при гарантирането сигурността на съоръженията.
Обезпокояващ доклад на МААЕ, в който се твърди, че ядрени материали са били изнасяни от Ирак под носа на съюзниците и иракските власти, отново повдигна на дневен ред въпроса за завръщането на оръжейните инспектори на ООН в тази страна, коментира от своя страна "Индипендънт".
Моментът, когато се появява докладът, обаче е политически доста чувствителен - по-малко от три седмици преди президентските избори в САЩ и може да предизвика вълна от нови критики по отношение на иракската политика на президента Джордж Буш, допълва изданието.
Френският президент Жак Ширак и неговият египетски колега Хосни Мубарак, който е на посещение в Париж, със сигурност ще се опитат да подготвят международната конференция за политическото бъдеще на Ирак, която ще се проведе през ноември месец в египетския курорт Шарм ел-Шейх, отбелязва "Фигаро".
Още отсега обаче е ясно, че Париж ще продължи да отстоява позицията си за необходимостта от провеждането на честни избори в Ирак и изтегляне на силите на коалицията от страната, допълва "Фигаро".
А иначе - официалната причина за посещението на Хосни Мубарак в Париж е откриването на изложбата "Фараон, Бог или човек" в Института за арабския свят във френската столица.
Това е и водещата тема за "Фигаро-скоп". Изложбата и посещението на Мубарак обаче дават повод на изданието да анализира деликатната политическа обстановка в Египет, породена от напредналата възраст на египетския президент, който все още се въздържа да посочи като официален свой наследник 41-годишния си син Гамал.
Бъдещето и армията ще решат този сложен въпрос - това е споделил Хосни Мубарак пред свои близки, разкрива пратеникът на "Фигаро" в Кайро.
Гамал е възприеман като гуруто на икономическата реформа в Египет, но що се отнася до политиката, винаги плътно следва своя баща, защото в тази област 70-годишният ветеран все още дърпа конците.
От скромно потекло, президентът Мубарак познава много добре своя народ, за разлика от американизирания му 40-годишен син, блестящ и суперохраняван, който обаче може би никога няма да го опознае, заключава "Фигаро".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!