З а "Натиск в БСП за двоен вот наесен" пише "Сега". В статията се посочва, че евронаблюдатели и експерти в БСП лобирали активно пред ръководството на партията за съчетаване на президентските избори наесен с тези за евродепутати. Ежедневникът съобщава, че в сряда тримата коалиционни лидери Станишев, Сакскобургготски и Доган ще решават дали изборите да се съчетаят.
"Президентски избори с ЕС на шията" е анализът в броя. Авторът му предполага, че кампанията за избор на държавен глава дава възможност за смислена политическа дискусия по проблемите, които ни предстоят в Европейския съюз.
На същата тема е посветен и анализът в "Дневник": "Избори по чл. 93, ал. 4, или как да няма втори тур". Авторът Димитър Димитров е социолог и бивш член на Централната избирателна комисия. Според него при 6 милиона избиратели не е немислимо гласувалите за президент на 22 октомври да се окажат 3 милиона, а подадените за Георги Първанов гласове да бъдат милион и половина.
В свой анализ "Новинар" посочва 10 причини, заради които Георги Първанов би могъл да загуби изборите.
"Костов върна имотите на царя" твърди в интервю за "24 часа" Борислав Ралчев, зам.-председател на парламентарната група на НДСВ.
В интервю за "Стандарт" депутатът от ДПС Четин Казак коментира внесения в Народното събрание законопроект за отварянето на архивите бившата Държавна сигурност. В него се предвижда да бъдат огласени досиетата на 5000 управници от централната и местната власт.
"24 часа" информира, че зам.-министърът на външните работи Феим Чаушев е пристигнал изненадващо в Триполи на специална мисия, за която още няма подробности. От посолството ни в либийската столица заявили, че официална информация за визитата му ще бъде разпространена по-късно. Феим Чаушев, който преговаря по проблема с българските медици, пристига само два дни преди началото на поредното заседание на съда в Триполи, отбелязва вестникът.
"Дума" пише за откритото тракийско селище от пети век пр.Хр. при днешното хисарско село Кръстевич, където е имало тържище и производствен център.
"Продават "чайките" на Живков" е темата на "Труд". Изданието информира, че още десет от легендарните съветски автомобили "Чайка", които в миналото са ползвани от членовете на комунистическото Политбюро, ще бъдат продадени на търг догодина. Това съобщил генерал-майор Румен Миланов, директор на Националната служба за охрана. На пазара щели да бъдат пуснати общо 90 автомобила, а стартовата цена на един "Чайка" ще е около 20 000 лв.
Акцент в "Стандарт" са данни на Националния статистически институт, които сочат, че богатите българи са 700 000. Те имат доход над 6600 лв. за година и взимат седем пъти по-високи заплати от бедните, пише изданието.
"Забрадката като фитил" е заглавието на анализ в "24 часа". Според журналистката Велислава Дърева с делото за дискриминация, повод за което стана желанието на две ученички от Смолян да ходят на училище със забрадки, въпреки наложената в училището униформа, ислямисти са изпробвали имунната система на обществото.
Светската Република Турция, в която основното вероизповедание е ислямът, забрани всякакви забрадки и фереджета, посочва авторката и прави съпоставка - Светската Република България, в която традиционното вероизповедание е източноправославното християнство, дебатира 2 месеца за 2 забрадки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!