0

П рез петте години след атентатите от 11 септември американската интервенция в чужбина подхрани екстремизма, който се стремеше да унищожи, и засили настъплението на политическия ислям като предпочитана идеология за милиони хора в Близкия изток, твърдят експерти.

Днес политическият ислям - разнообразно движение както с умерени, така и с твърдолинейни елементи, е масово възприет в арабския свят, където много хора се чувстват отвратени от корумпираното управление и външната политика на собствените им правителства, служеща според тях на интересите на САЩ и техния съюзник Израел.

"След 11 септември съм работил по редица мащабни проучвания на общественото мнение в мюсюлманския и арабския свят. От тях се вижда как враждебността от 11 септември насам нараства и това е тревожна тенденция", казва Джихад Фахредин, ливански анализатор в Дубай.

"Границата между религиозност и екстремизъм е станала по-тънка.

По времето на колониализма антагонизмът не беше между Запада и исляма. Движенията за независимост в арабския свят бяха водени от националистически чувства", смята той.

Сега радикали, обединени под знамето на "Ал Кайда", воюват срещу правителствата съюзници на САЩ в Ирак и Саудитска Арабия и организират атентати в Мароко, Египет, Йемен и Йордания.

Египетското "Мюсюлманско братство", умерена ислямистка групировка, която проповядва ненасилие, се представи силно на миналогодишните избори, а палестинското движение "Хамас", възникнало през 1988 г. по време на първата интифада срещу израелската окупация, спечели изборите през януари.

Ислямистки лозунги доминират в панарабските медии,

където и националисти, и ислямисти почтително наричат лидера на "Ал Кайда" Осама бин Ладен, подбудител на атентатите от 11 септември, "шейх Осама".

Политиците националисти, които на пръв поглед нямат причина да подкрепят ислямистките движения, хвалят способността им да се опълчват на Запада по популярни телевизионни канали като "Ал Джазира".

Според анализаторите американската реакция на 11 септември 2001 г., когато 19 араби нанесоха смъртоносен удар в сърцето на единствената свръхсила в света, е тласнала още хора към идеологията на ислямския екстремизъм.

"Американските действия срещу политическия ислям след 11 септември по ирония на съдбата допринесоха за по-нататъшното му разпространяване и засилване, при това в най-фанатичните му и екстремистки форми", твърди ливанският учен Асад Абу Халил, който преподава в Калифорния.

САЩ нахлуха в Ирак и подкрепиха Израел в конфликта му с палестинците, като представиха и двете действия като част от план за разпространяване на демокрацията в изостаналия арабски свят.

Общественото мнение в региона по традиция винаги е смятало, че уреждането на арабско-израелския конфликт е ключът за решаване на регионалните проблеми с демокрацията и религиозния екстремизъм.

"Това е труден момент за умерените мюсюлмани. Те не се погаждат с радикалите, но в същото време някак не успяват да изложат убедително своята гледна точка пред Запада", коментира Джауад ал Анани, бивш йордански министър от палестински произход.

Според Анани думите на президента Джордж Буш, че САЩ се борят срещу "ислямските фашисти" окончателно е затвърдил широко разпространеното схващане, че

"войната срещу тероризма" е война срещу исляма.

"Ислямистите имат някои сериозни аргументи. Те казват: "Ние се борим срещу вашите врагове, които не правят нищо, за да решат проблемите ви, които сляпо застават на страната на Израел и не проявяват никаква загриженост за избиваните в Палестина или Ирак мюсюлмани".

Политическият ислям обаче започва настъплението си дълго преди 11 септември. Според анализаторите корените му трябва да се търсят в провала на светския арабски национализъм, който не успя да оспори западната хегемония и да върне земята на лишените от родина палестинци.

Над 700 000 палестински араби избягаха или бяха прогонени от домовете им при създаването на Израел през 1948 г. Израел установи контрол над останалите 22% от историческата територия Палестина през 1967 г., макар че коренното палестинско население остана там.

Настъплението на политическия ислям в Близкия изток, за което допринесоха САЩ и западните правителства, беше забелязано едва след атентатите на 11 септември, смята Абу Халил.

Според него основните причини за засилването на ислямистките движения не са религиозни. Става въпрос за външна политика и за

борба срещу корупцията и тираниятa.

Фред Холидей, професор по международни отношения в Лондонския икономически институт, също посочва като причини национализма и дискредитирането на предишните идеологии, провалили се на вътрешната и международната сцена.

11 септември е много важно събитие, но всъщност не смятам, че що се отнася до ислямизма и Близкия изток, е определящо, твърди той.

"Политическият ислям използва много националистически идеи

и теми. Бин Ладен казва, че мюсюлманските страни са окупирани от чужденци и имат право да се отбраняват. И при него, и при "Хамас", и при "Хизбула", 80% от реториката е взета назаем от светския национализъм", обяснява Холидей, като добавя, че шиитската организация "Хизбула" е взела доста и от комунистическата идеология.

Днес ислямистките движения предлагат алтернатива на съюзническите на САЩ арабски правителства, които твърдят, че борбата срещу наложения от Америка ред е безсмислена и че палестинците трябва да се задоволят само с колкото могат да изтръгнат с преговори.

Ислямистите, с техния лозунг "Ислямът е решението", казват, че това не е непременно така.

Саудитският духовник Салех бин Хумаид формулира най-точно духа на времето на петъчната молитва в Мека миналия месец:

"Днес, с божията воля, ставаме свидетели на възраждането на мюсюлманската нация, която вече разчита на собственото си единство, сили и мъдра политика, вместо на международни организации и резолюции".

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Учени: Пиенето на младини уврежда дълготрайно мозъка

Учени: Пиенето на младини уврежда дълготрайно мозъка

Свят Преди 17 минути

Невроните, отговорни за предаването на сигнали в мозъка, претърпяват промени, подобни на тези, характерни за когнитивното увреждане

Коледна магия: 6 от най-красивите базари в Европа

Коледна магия: 6 от най-красивите базари в Европа

Свят Преди 1 час

Ето най-добрите коледни пазари този сезон

Снимката е илюстративна

С костюм на мечка арменци опитали да измамят застрахователна компания

Свят Преди 3 часа

Цялата история четете в следващите редове

<p>Езеро &ldquo;изригна&rdquo; и уби хиляди&nbsp;(СНИМКА)</p>

Трагичен инцидент: Езеро “изригна” и уби хиляди

Свят Преди 4 часа

Облакът се настани над цялата долина и дори се разпространи на 25 км от мястото на експлозията до близките селища

.

8-етажен блок в Бейрут рухна след ракетен удар

Свят Преди 4 часа

Гражданска защита казва, че са убити най-малко 11 души

,

Веселин Димитров: „Успехът: Forbes по NOVA” е да вдъхнови повече хора да постигнат успех

Любопитно Преди 4 часа

Поредицата, която ще се излъчва всяка събота в „Събуди се“ по NOVA, ще представя българи с успешен бизнес в страната и чужбина

Путин: Няма система, която да спре новата свръхвукова ракета "Орешник"

Путин: Няма система, която да спре новата свръхвукова ракета "Орешник"

Свят Преди 5 часа

Продължават тестовете за новото оръжие, но то вече е в серийно производство, уточни той

,

19 палестинци, включително деца, убити от Израел

Свят Преди 5 часа

Това заяви говорителят на агенцията Махмуд Басал

ПП-ДБ

ПП- ДБ прие поканата на Борисов за среща

България Преди 5 часа

„Предлагаме срещата да се проведе в публичен формат, с участието на лидерите“, заявиха от ръководството на ПП-ДБ

Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще посети Анкара и Атина

Свят Преди 5 часа

По време на визита си в Атина Рюте ще се срещне с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис

Снимката е илюстративна

ЕС предлага по-голямо климатично финансиране за по-бедните държави

Свят Преди 6 часа

Досегашното предложение бе за годишно финансиране от 250 млрд долара

Катастрофа с жертва ограничи движението по „Струма“

Катастрофа с жертва ограничи движението по „Струма“

България Преди 7 часа

Пробата за наркотици на шофьора е положителна

Тръмп прие шефа на НАТО

Тръмп прие шефа на НАТО

Свят Преди 7 часа

Срещата се проведе в Палм Бийч

Бритни Спиърс

Бритни Спиърс смени името си в социалните мрежи

Любопитно Преди 7 часа

Тя за пореден път изплаши феновете си, които се притесняват от нестабилното й психическо състояние

Ще има ли „бял дим“ при избора на председател на НС: Коментар на експерти

Ще има ли „бял дим“ при избора на председател на НС: Коментар на експерти

България Преди 7 часа

Бившият депутат Юлияна Дончева, политологът Любомир Стефанов и банкерът Левон Хампарцумян в „Събуди се“