Д ва пъти повече имоти в България са купили през миналата година руски граждани в сравнение с 2005 г., съобщи Катя Ценова, изпълнителен директор на фирмата за недвижими имоти "Адрес".
Нарастват и сделките с граждани от бившите съветски републики, основно Латвия и Молдова. По данни на БНБ за деветмесечието на 2006 г. чуждите инвестиции в недвижима собственост надхвърлят 1 млрд. евро, като 711 млн. от тях са вложени от англичани и ирландци.
Въпреки рекордния ръст на руските инвестиции англичаните остават водещи инвеститори в покупката на имоти в България. Сделките с граждани на Обединеното кралство са нараснали с 9% през 2006 г.
На трето място се нареждат ирландците, сочат данните на "Адрес". От лятото на миналата година се наблюдава и повишен интерес от страна на румънски граждани към имоти в България, коментираха от агенцията. Засега обаче съседите ни по-скоро проучват пазара и заявяват намерения за бъдещи покупки. Реалните сделки са единични.
Анализът на пазара показва, че руснаците купуват основно луксозни жилища край морето, в централната част на курортите. Предпочитат се комплексите от затворен тип. Средната цена на сделка е над 100 хил. евро.
За купувачите от Русия е важно строителят да е доказан професионалист, котират се имоти, номинирани в някоя класация, като конкурса "Сграда на годината" например. Руските инвеститори са собственици на компании или работят в големи фирми, сочи анализът на "Адрес".
Руснаците се интересуват не само от жилища, но и от бизнес имоти, съобщи Елизабет Чешмеджиева от агенция "Киров". По думите й те купували парцели за строеж на търговски центрове.
Пазарът се събужда
След като в първите дни на 2007 г. пазарът на имоти беше заспал, вече се събужда, коментира управителят на агенция "Имоти" Валентин Съйков. Справка в сайтовете за имоти показва увеличаване на цените на предлаганите жилища, като стигат до 3000 евро/кв.м в топ центъра на София.
Правят се безуспешни опити за повишаване на цените с поне 15% над реалните, коментира Христо Бойков, собственик на "Би енд Ейч имоти". Според Съйков скъпите и надценени оферти са останали на пазара от края на 2006 г.
Няма да има драстичен скок на цените на жилищата, най-много с до 15% ще поскъпнат луксозните имоти, прогнозираха от "Адрес". Основната причина е, че предлагането на апартаменти в големите градове ще изпревари търсенето заради новото строителство.
Освен качествените жилищни площи интересът ще бъде насочен и към бизнес имотите, както и към индустриалните терени. Важен фактор за определянето на цената в този сегмент е прилежащата инфраструктура, която в повечето случаи не е добре развита, смятат от "Адрес".
Атрактивни за предприемачите ще бъдат и местата с балнеология. Районите с развит СПА туризъм като Велинград, Сандански и Хисар ще са във фокуса на инвеститорите през тази година
Два проблема пред инвеститорите
Новият устройствен план на София, който влезе в сила от 2007 г., и неяснотите около "Натура 2000" са основните два проблема пред инвеститорите, посочи Орлин Владиков, председател на Националното сдружение за недвижими имоти и собственик на "Орвитекс".
При новия план на столицата се променят параметрите на застрояване на цели зони, други пък стават зелени площи. Така предприемачи с визи за проучване и проектиране или с разрешителни за строеж не могат да започнат работа, даде пример Владиков.
Неотдавна главният архитект на София Петър Диков уточни, че за тези зони инвеститорите ще трябва да изчакат приемането на новите подробни устройствени планове. Обвитата в информационна мъгла "Натура 2000" пък спъвала намеренията на предприемачите в курортите.
Стара Загора с най-висок ръст на цените
С по 5.60 лв. на седмица е поскъпвал квадратният метър жилищна площ в Стара Загора през 2006 г., ръстът в цената е над 30% спрямо предходната 2005 г., показват данните на "Адрес". Средните цени са достигнали 486 евро/кв.м, близо до тези в Пловдив от 499 евро.
От "Адрес" прогнозираха, че тенденцията ще се запази и през тази година заради големите чуждестранни инвестиции, нарастването на ипотечните кредити и наличието на парцели за застрояване.
През 2006 г. жилищата в България са поскъпнали средно с 12%, като цената на квадратен метър е стигнала 625 евро спрямо 557 евро година по-рано.
Изчерпването на парцели за строителство в столицата е една от основните причини за насочване на интереса на инвеститорите към Пловдив, коментираха от "Адрес".
Прогнозата им е, че панелките и старото тухлено строителство в атрактивни квартали за живеене в столицата като "Лозенец" и "Иван Вазов" ще увеличават цените си и през тази година, както е било и през 2006 г.
Динамика на цените се очаква и в районите "Люлин", "Надежда" и "Младост".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!