П резидентите на България Георги Първанов и на Русия Владимир Путин и гръцкият министър-председател Костас Караманлис ще разговарят днес при изключителни мерки за сигурност в Атина.
П-3, както ги нарича днес в. "24 часа", ще се занимават с отлагания години наред проект за петролопровод Бургас-Александруполис, който трябва да пренася каспийски нефт към Европа.
Стойността на проекта се изчислява между 800 и 900 милиона евро. Петролопроводът ще е с капацитет за пренос на 35 млн. тона петрол годишно, с възможност да бъде увеличен до 50 млн. тона. Съоръжението ще е с дължина 280-300 километра, 166 от които на българска територия, и ще свързва Бургас с гръцкия пристанищен град Александруполис на Егейско море. Предвижда се нефтът от Русия и страните от Каспийския регион да бъде пренасян с танкери от Новоросийск до Бургас, след което чрез петролопровода да бъде доставян до Александруполис, а оттам - до Западна Европа.
Проектът е на руски и гръцки фирми още от 1994 г., проучване е възложено през 2001, а междуправителствено споразумение на България, Русия и Гърция за създаване на консорциум е подписано през 2002, след което две-три години нищо не се върши.
Според софийски наблюдатели България и Гърция приемат по принцип правото на Русия да има по-голямо влияние и да печели повече от петролопровода, склонни са на компромиси и затова Путин е с голямо предимство преди днешните разговори в атинския дворец "Максим".
Гръцките вестници подчертават, че срещата става по инициатива на руската страна. "Въпреки краткия си престой в Атина Путин ще обсъди съществен пакет от въпроси на стойност 2,5 млрд. евро", пише в. "Вима".
Петролопроводът Бургас-Александруполис е най-важният между тях, но не и най-същественият за руснаците, тъй като преди него е въпросът за природния газ и за достъпа на Москва до тръбата между Каспийския регион и Западна Европа. Стойността на тези обекти при пълна експлоатация се изчисляват на около 2,5 млрд. евро.
Цената им обаче не е само икономическа, тъй като Путин се стреми да подпише цялостна, комплексна енергийна спогодба, пише "Вима". Вестникът определя срещата като безпрецедентен опит на Русия да увеличи зависимостта на европейците от Москва с явни геополитически, военни и
икономически цели.
"В плановете си Москва е включила Гърция като свързваща брънка от своята стратегическа верига и не е случайно, че Путин ще види за втори път гръцкия премиер през последните 12 месеца", отбелязва вестникът.
"Путин, Първанов и Караманлис са призвани да вземат окончателни решение за претролопровода Бургас-Александруполис днес в Атина. Усещането
е, че и трите страни са обзети от оптимизъм за реализират проекта, който стои на хартия от години и се протака", отбелязва в. "Нафтемборики".
Според гръцки коментатори днешните тристранни разговори ще имат за цел да бъдат преодолени съществуващитге проблеми, бликоращи досега
проекта. "Основният въпрос и днес ще бъде съсредоточен върху осигуряването на необходимите гаранции за надеждността на петролопровода, като решение в тази насока се очаква да даде Путин, който би трябвало да поеме ясни ангажименти за гарантираните количества петрол, които ще се транспортират по тръбата", коментира "Нафтемборики".
Нефтпроводът бе лансиран като алтернатива за транспортиране на руски нефт към Европа, заобикаляща пренатоварените и рискови от гледна точка на околната среда проливи Босфора и Дарданелите.
Реализирането му обаче бе нееднократно замразявано през последните 12 години, главно заради съмненията на Москва спрямо икономическата целесъобразност на проекта и неяснотите около готовността на руските петролни компании да гарантират необходимите количества петрол.
Според атинския вестник " Катимерини", цитиран от БТА, преди няколко седмици Москва е представила на българската и гръцката страна проект за ново междудържавно споразумение за реализирането на проекта. За пръв път руската страна е готова да гарантира количествата петрол, необходими за функционирането на съоръжението, отбелязва изданието.
Не е изключено в Атина Путин да представи и общоприемлив вариант за дяловото участие на трите страни в проекта, посочва още "Катимерини". Москва настоява руските компании да държат контролния пакет от 51 процента в Международната проектна компания, която ще се заеме с изграждането на петролопровода.
Предвижда се българските и гръцките фирми да си разпределят по равно останалите 49 процента, съответно с дял от 24,5 процента.
Не било изключено САЩ да реагират негативно на лансирането на проекта за Бургас-Александруполис, тъй като се опасяват от засилване на зависимостта на европейските страни от руския петрол, писаха гръцки икономически издания.
Вероятното участие на американската компания Шеврон в изграждането на петролопровода обаче успокои Вашингтон и е гаранцията за американската подкрепа за Бургас-Александруполис, отбеляза в. "Вима".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!