О т 1 ноември до 1 март автомобилите ще се движат задължително с включени светлини, реши парламентът. Депутатите гласуваха на второ четене промени в Закона за движението по пътищата.
Контролните органи на общините ще следят за изоставени автомобили, за каквито ще се смятат коли, които не са били потърсени от собствениците си 3 месеца, обясни зам.-председателят на транспортната комисия в парламента Тодор Костурски.
Снемането от отчет на изоставено регистрирано моторно превозно средство ще се извършва след писмено уведомление от службите за контрол, определени от кметовете, и след предоставяне на регистрационните табели.
Ако изоставеното МПС няма регистрационни табели и те не могат да бъдат издирени по надлежен ред, снемането му от отчет да се извършва след писмено уведомление от службите за контрол, като МПС-то се идентифицира по номера на рамата и се представят доказателства, че то е прието за разкомплектоване, записаха депутатите.
За неизползваните коли няма да се плаща данък след връщане на регистрационните им табели и подаване на заявление. Собственикът обаче трябва да докаже, че е предал колата си за разкомплектоване или да декларира, че я съхранява в частен имот.
Междувременно по-рано през седмицата вътрешният министър Румен Петков, който е и председател на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението, излезе с открито писмо, адресирано до шофьори, родители и служители, обезпечаващи условията за движение и контрола за спазване на правилата на пътя.
"През юли и август на миналата година по пътищата на страната при 1648 тежки пътно-транспортни произшествия загинаха 196 и бяха ранени 2076 души. От тях - 288 деца до 18-годишна възраст, 391 младежи и девойки от 18 до 24 години, 1937 граждани от 25 до 65 и 291 над 65 години.
Жертви на катастрофите по пътищата станаха 794 жени и 1477 мъже. Пострадаха 992 водачи, 822 пътници и 468 пешеходци.
При 619 сблъсъка между превозни средства поради неспазване на предимство, неправилно изпреварване и необмислени маневри пострадаха 994 граждани, поради превишаване и несъобразяване на скоростта, преумора и разсейване 372 водача блъснаха автомобила, който управляват в дървета, стълбове и огради.
Поради превишаване на скоростта и неспазване на предимство бяха ударени 418 пешеходци, 138 велосипедисти, пострадаха 139 мотоциклетисти и 40 мотопедисти. Над 40% са загинали през тъмната част от денонощието", сочи статистиката, цитирана от министъра.
Нека всички заедно обединим усилия и коригираме поведението си на пътя, призовава той. Шофирайте с повишено внимание в населените места, когато преминавате покрай паркирани автомобили, в зоните около училищата, на пешеходните пътеки, при спирките за обществен превоз, съветва Петков към водачите.
Пешеходците, велосипедистите, мотопедистите, мотоциклетистите са най-незащитени и лесно нараними, напомня той и допълва: "Бъдете внимателни на пътя, бъдете видими в тъмното като използвате светли дрехи или светлоотразителни елементи."
Добрата организация и маркировка, своевременото сигнализиране и обезопасяване на рисковите участъци са грижа за живота и здравето на хората, пише министърът и до онези, които стопанисват пътищата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!