П аразитните навици в речта могат да провалят кариерата. Може автобиографията на човек да е перфектна и да изглежда страхотно в костюма си, но начинът, по който говори той по време на интервюто пред потенциалния работодател, често пъти се оказва решаващ, предупреждават психолози.
Въпреки това много хора не осъзнават значението на правилната реч и провалят шансовете си да получат мечтаната позиция.
TiaBG.com предлага шест примера за най-честите грешки на речта и съветва как да се предпазим от тях по време на интервю за работа.
1. Паразитните звуци и думички
Звуци като ъ-ъ-ъ и а-а-а, думи като нали, значи, разбирате ли, издават на интервюиращия, че не сте подготвен. По-добрата стратегия е да помислите преди да говорите, да правите паузи и да си поемате въздух, ако загубите мисълта си или не сте сигурни как точно да се изразите.
Всеки понякога изтърва по едно случайно ъ-ъ-ъ, но не свиквайте да започвате така всяко изречение.
2. Възходящата интонация
Монотонното говорене и възходящата интонация в края на всяко изречение създават впечатление, че ви липсва увереност или че задавате въпрос, вместо да заявите твърдо убежденията си.
Трябва да говорите убедително, когато "продавате себе си" по време на интервю. Постарайте се да завършвате изреченията си с низходяща интонация.
3. Граматическите грешки
Интервюиращият може да ви зададе въпрос относно вашето образование, ако по време на събеседването допускате граматически грешки или използвате диалектни изрази.
Мислете върху изказа си - вероятно е по време на разговора да използвате повече "аз"-изрази, така че внимавайте дали го правите правилно. Например аз смятам, на мен ми се струва, а не аз ми се струва.
Внимавайте също при употребата на времената, ударенията на думите и винаги завършвайте изреченията си. Интервюто е официален, а не неформален разговор с приятел.
4. Небрежното говорене
Пропускането на звуци в думите не е най-представителният начин на говорене. За да го избегнете, говорете бавно по време на интервю и артикулирайте правилно.
Направете си списък с думи, които често произнасяте погрешно в ежедневната си реч. Такива думи могат да са например т'ва, к'во и т.н.
Упражнявайте правилното изговаряне преди да отидете на събеседване. И разбира се - недопустимо е да използвате жаргонни изрази.
4. Бързото говорене
Въпреки че е нормално да изпитвате напрежение по време на интервю, това не е причина информацията, която давате, да профучи като куршум край ушите на интервюиращия.
При скоростното говорене е трудно да бъде проследена мисълта на говорещия, който в този случай обикновено създава впечатление на нервак.
Успокойте ритъма на сърцето си, като направите няколко упражнения за дишане преди интервюто. За да избегнете препускането в говора, изслушайте внимателно зададения въпрос, а след това пребройте бавно наум до две.
Когато завършите едно изречение, отново направете същото, преди да продължите. Не се страхувайте от тишината. Паузите са всъщност една много ефективна техника на комуникация.
Освен това самият интервюиращ има нужда от няколко секунди, за да обработи информацията, която току-що сте му дали.
6. Слабите изрази
Използването на определени изрази може да отслаби позицията ви и да ви направи да изглеждате несигурни в очите на работодателя.
Когато подправяте речта с изрази като вероятно, може би, надявам се, нещо като и т.н., посланието, което получават от вас е, че ви липсва увереност.
Използвайте силни изрази като убеден съм, опитът ми показва, целта ми е, аз съм на мнение, че, препоръчвам и т.н.
Заключение: Не трябва да посещавате специални курсове, за да говорите правилно по време на интервю (а и не само). Просто забавете темпото и се заслушайте в начина си на изразяване. Отделете време да упражнявате правилно произношение на думите и забравете за жаргона.
Според специалисти от бизнеса за наемане на персонал, най-успешните кандидати са тези, които по време на интервю успяват да изразят най-добре, най-стегнато, най-правилно и най-убедително собствените си умения, качества и опит.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!