Оттук нататък следвали технически процедури, в които трябва да се уточни статутът на д-р Георгиев и дали неговият паспорт е с изтекъл срок, както и да се изготви изходна виза. За издирването на паспорта българското посолство в Триполи е отправило запитвания до южнокорейската фирма, в която д-р Георгиев е бил на работа. Посолството ни в Либия е направило дори постъпки да бъде издадена изходна виза въз основа на пасавана.
53-годишният педиатър д-р Здравко Георгиев, съпруг на осъдената на смърт Кристияна Вълчева, вече е излежал присъдата си и бе освободен. На 6 май той единствен получи само четири години затвор за валутни престъпления, макар че според обвинението именно той е доставял банките със заразена кръвна плазма. Според прокурорската версия в петте празни банки от плазма, намерени в дома на Здравко и Кристияна, е открито наличие на СПИН, припомня Би Ти Ви (bTV.bg).
Работил е в Мозамбик, а в Либия е от 1991 г. През 1995 г. напуснал болницата в Бенгази, а от 1998 г. работил с южнокорейската фирма "Донг Ах" в лагер за извличане на вода от пустинята. Когато научил, че съпругата му е арестувана, заминал за Бенгази и там е задържан. Д-р Георгиев имаше здравословни проблеми почти през цялото време на престоя си в затвора, допълва и БТА в минисайта, посветен на делото.
Единственият в страната инициативен комитет за подкрепа на българските медици в Либия, създаден в Силистра преди пет години, организира тази вечер от 20 ч. на площад "Свобода" в града бдение, с което съгражданите на д-р Георгиев изразяват увереността си в невинността на петте медицински сестри и настояват за отмяна на несправедливите смъртни присъди, предаде БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!