Според него не прокуратурата, а други държавни органи следва да се занимаят с въпроса защо останалите пари не са влезли в държавната хазна и не се знае къде са.
Прокурорът от ВКП Петър Пеков от своя страна посочи, че от 1999 г. до този момент от прокуратурата са изготвени и внесени в различни съдилища в страната 37 обвинителни акта за извършени престъпления по служба, свързани с приватизационни сделки.
По тях под отговорност са подведени 73 души, има седем присъди за лишаване от свобода, четирима души са оправдани, а останалите дела се намират в различни фази.
Най-голяма е дейността на Софийска градска прокуратура, а като пример се посочват делата срещу столичния кмет Стефан Софиянски за Централните хали, бизнесцентър "Милениум" и гранд-хотел "София", а също така и делата, заведени срещу бившия вицепремиер Александър Божков за приватизацията на няколко обекта и разпореждане с компесаторни записи.
Обвинителен акт има внесен и за бившия транспортен министър Вилхелм Краус за сключването на договор и предоставянето на безвъзмездно право за ползване на комплекс "Копитото" на Витоша на ръководство "Въздушно движение" (РВД).
Сред обвинителните актове, внесени от Софийската градска прокуратура, е и този срещу Цвятко Барчовски за разпореждане с имуществото на стадион "Юнак", което е свързано с делото "Индиго".
За нашето законодателство е характерно одобряването на договорите за продажба от колективни органи и това е едно от затрудненията, което се среща при разследването на тези престъпления, посочи Кювлиев.
По този начин е извършена продажбата на акции от "Плама" АД, "Балкан" АД и "Кремиковци" АД.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!