Д ни след приемането на страната в Европейския съюз няколко големи финансови компании вече са дали заявка за навлизане на българския пазар, съобщиха от Комисията за финансов надзор (КФН).
Интересът засега е от 13 институции, уточни председателят на комисията Апостол Апостолов. В момента у нас лиценз за дейност имат малко повече от 80 инвестиционни посредника.
Повечето от новите компании са регистрирани във Великобритания, като има и един от Чехия. Засега имената на дружествата не се съобщават, но по неофициална информация става въпрос за някои от най-големите инвестиционни банки в света.
От комисията не се ангажираха със срок, в който новите посредници ще започнат дейността си в България, но според Апостолов имената им ще бъдат обявени след около месец.
Членството на България в Евросъюза улесни навлизането на нови компании от финансовия сектор, тъй като те вече могат да работят в страната само на базата на единния си европейски паспорт. Досега нормативната уредба предвиждаше всяка чужда компания от сектора да мине през процедура на издаване на лиценз от КФН. В бъдеще регулаторът само ще получава уведомления от своите европейски колеги за компаниите, които желаят да работят у нас.
Появата на сериозни чужди играчи на българския пазар ще раздвижи финансовото посредничество и ще доведе до повишаване на конкуренцията и разширяване на предлаганите услуги.
Възможно е и някои такси за обслужване да се понижат, заяви Илиян Скарлатов от "София интернешънъл секюритиз". Според него в момента комисионите при сделки на борсата са достатъчно ниски и няма да падат повече. Някои посредници вземат едва 0.02% комисиона, а практиката в чужбина сочи, че обикновено таксите са около 0.4% от стойността на сделките, добави Скарлатов.
Раздвижване на пазара със сигурност ще има, повишената конкуренция може да доведе и до прекратяване на дейността на някои български посредници, обясни Апостол Апостолов, брокер в "Ти Би Ай инвест". Според него повече от половината дружества от бранша и сега са ненужни, не развиват дейност и не е ясно как покриват разходите си.
Европейските посредници ще доведат и повече чужди инвестиции на българската борса, смятат анализатори. Според Скарлатов 13-те компании ще дойдат директно с клиентите си, което ще увеличи и броя на търгуващите на борсата. Той не изключва на пазара да се появи и недостиг на кадри, защото на чуждите дружества ще им се наложи да търсят български брокери и инвестиционни консултанти, с каквито трябва да разполага всяка компания, предлагаща финансови услуги и търговия на борсата.
Практиката при подобни големи компании е да се ориентират директно към готови професионалисти с познания и доказан опит, а след това да залагат на инвестиране и на създаване на свои кадри.
Други представители на сектора не смятат, че нахлуването на чуждите компании ще бъде съпътствано от кадрови проблеми. Не мисля, че ще има дефицит на кадри, тъй като сега има достатъчно на брой брокери и консултанти, коментира Климент Рудински от "Булброкърс".
Той също е на мнение, че чуждите инвестиционни компании ще доведат свои клиенти и ще увеличат оборота на фондовата борса, което ще повиши интереса към ценните книжа като цяло. Това може да се отрази и в повишение на индексите, смята Рудински.
От началото на годината трите фондови индекса - SOFIX, BG40 и "Дневник 20", непрекъснато бележат нови рекорди, като обяснението на повечето брокери е именно навлизането на чужди инвеститори на пазара, включително и пускането от няколко европейски банки на финансови продукти, базирани на български акции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!