Либийският защитник на българите, адвокат Осман Бизанти заяви преди дни, че съдията ще трябва да се произнесе до две-три седмици след днешното заседание. От решението зависи дали българите ще бъдат изправени пред наказателен съд. Бизанти обясни, че подготвя защитната теза заедно с българския адвокат на медиците Пламен Ялнъзов.
Обвинителната камара е специфично тяло в либийската правосъдна система без аналог у нас и със сложен състав, в който са включени дори самите обвиняеми. Заседанията на камарата предшестват действителния процес. Институцията включва един съдия, един прокурор, защитата и обвиняемите.
Първото заседание на Обвинителната камара в Бенгази бе на 3 юни. Тогава прокуратурата потвърди обвиненията срещу медиците в умишлено заразяване със СПИН на 393 либийски деца и нарушаване нормите на живот в Либия.
Постигнахме максималните цели на нашето посещение в Либия, заяви от своя страна вицепремиерът Николай Василев след завръщането си от двудневната визита в Триполи. Пред БНР Василев обясни, че според него първото икономическо посещение от 11 години насам е показало, че България е приятелска страна и Либия може да разчита на нея като врата към Европа. Договорено е било след месец в Триполи да се състои среща на финансовата комисия, която е част от смесената междуправителствена комисия. Основна тема тема на разговорите ще бъде погасяването на либийския дълг към България. Николай Василев уточни, че още през тази седмица у нас се очаква да пристигне министърът на външните работи на Либия. Министърът на икономиката и търговията на Либия Шукри Мухамед Ганем пък е приел поканата на Василев за посещение в България още тази година, съобщи пресцентърът на министерството на икономиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!