13 висши учебни заведения печелят пари и обучават незаконно студенти в България, показва проверка на в. "Новинар" (Novinar.org). От Министерството на образованието и науката (МОН) са потвърдили, че вузовете не фигурират в официалния им регистър за акредитираните университети.
Днес "Новинар" публикува списъка на мошениците, които са се регистрирали като фирми по Търговския закон, за да избегнат изискванията на Закона за висшето образование:
1. Cook's Institut - САЩ (чрез "Иком-Интелект" ООД) в София. Филиали в Пловдив, Плевен, Монтана, Хасково, Варна.
2. Международен славянски институт - Москва (чрез "Славянски култури и образование" ООД).
3. Киевски институт "Славянски университет" , София.
4. Институт по международни отношения към Киевски държавен университет "Т. Шевченко" (чрез "световната академия "Платон"), София, с филиали в Търговище и Албена.
5. Международен университет в Москва (чрез Международен образователен център ООД).
6. University of Portsmouth - Великобритания (чрез "International University College" ООД).
7. Одеска икономическа и юридическа академия .
8. Московски държавен университет по икономика, статистика и информатика - с партньорството на Европейска академия по икономика, управление и право (чрез АсЕ Бизнесуниверситет).
9. Санктпетербургски държавен инженерно-икономически университет (чрез Бизнесуниверситет). София, Пловдив, Ст. Загора. Представя се и във вариант ИНЖЕКОН Санкт-Петербургска държавна инженерно-икономическа академия (чрез АсЕ Бизнесуниверситет -София). Центрове в София, Пловдив, Бургас и Шумен.
10. Международен университет-Карлово - учебно заведение на Световната академия на науките-Сан Марино (AIS) - чрез ЕСПЕРИНФОРМ и сдружение с нестопанска цел "Асоциация на учени и специалисти за сътрудничество със Световната академия на науките".
11. Руски държавен технологически университет - Москва (чрез Балкански център за мениджмънт на дистанционното образование, Бизнес университет). София, Пловдив, Бургас.
12. Българо-арменски университет "Евразия" - София.
13. Еврошвейцарски университет във Видин.
Практика на чуждите вузове е да се регистрират като фирми по Търговския закон, като по този начин избягват изискванията на Закона за висшето образование.
Според закона за да бъде създадено висше учебно заведение или филиал на чужд университет в страната, е необходимо решение на парламента. Друго изискване към филиалите е те да бъдат изградени в сътрудничество с български университет.
Избягвайки законовите разпоредби в момента, повече от 10 търговски дружества издават дипломи за завършено висше образование. Най-често незаконните учебни заведения набират студентите си по време на образователните изложения, които се провеждат в началото на годината.
Преди две седмици "Новинар" предал списък с известните до момента чужди звена, които обучават студенти в България, на просветния министър Даниел Вълчев.
Зам.-министърът на образованието Ваня Добрева коментирала пред вестника, че МОН няма да признава университети, регистрирани като фирми, и ще смята издаваните от тях дипломи за нелегитимни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!