Г ражданин от страна, която не е член на ЕС, може да влезе в Германия без виза при условие, че е нает на работа. Работодателят обаче трябва да представи документ, в който изрично е посочена длъжността на служителя.
Единствените разрешени дейности са свързани с домакинството и грижите за болни. В Германия работят много поляци. Тъй като страната им вече е член на европейското семейство, те се борят за легален статут.
Тези, които работят "на черно", печелят между 900 и 1000 евро на месец.
Тарифите за законните работници също се въртят около тези суми с разликата, че трябва и да бъдат осигурявани. Легален болногледач може да спечели цяло състояние. Месечното възнаграждение е между 3 и 6 хил. евро. Затова не е чудно, че германците масово предпочитат да наемат хора с устна договорка.
Смята се, че броят на болногледачите "на черно" е близо 50 хиляди, но никой не се ангажира с конкретни цифри. Като се има предвид, че средната работна заплата в Полша е 300 евро, става ясно защо масово младите поляци емигрират.
Моника е от тях. Тя споделя, че в Полша няма никаква перспектива."Знаех, че ще печеля повече на Запад. Първоначално останах три месеца в Германия. Казах си, че ако работата ми хареса, може и да поостана за по-дълго време. Много хора решават да напуснат Полша именно по този начин, след като завършат образованието си", разказва тя.
Не само млади са имигрирали заради работа в Германия. Има и пенсионери, някои от които са работили по 30-40 години в Полша. Проблемът е, че когато става дума за работа "на черно", това в повечето случаи означава и експлоатация. Понякога предварителната уговорка е много по-различна от действителността.
Например, полякинята Станислава била наета да гледа 90-годишна жена, а се оказало, че трябва да се грижи за 6-членно семейство и да бъде на разположение за всички по всяко време. Доста работа за 600 евро на месец!
Поради липсата на документи нелегалните имигранти в Русия са принудени да изкарват парите си само "на черно". Те произхождат най-често от бившите съветски републики и особено от централна Азия и Кавказ.
Нещата обаче са на път да се променят, защото властите започнаха първата вълна от регулиране на ситуацията. Нещо невиждано.
Зад загрижеността обаче се крие безпокойството от липсата на работна ръка в Русия.
Страната е в период на растеж, но и пред демографски срив. Това са причините за облекчен режим за имигрантите без документи. Мярката се отнася за 1 млн. души и ще има изпитателен период.
Имигрантите у нас са основно от африканските, арабските страни, а в последните години от Китай.
На китайците им харесва да живеят в България, защото могат да имат повече от едно дете. Трябва да отбележим, че в категорията на тази група хора не влизат бежанците.
В момента сме страна, привлекателна и за руснаци заради условията, които им гарантират по-лесното приспособяване. Обикновено руснаците, които избират да дойдат у нас, са предварително уведомени от множеството руски агенции и сайтове. Те знаят, че за да получиш разрешение за постоянно пребиваване в България, е възможно единствено, ако развиваш реален бизнес, плащайки различните данъци и наемайки на работа български граждани.
Това е регламентирано от закона за чужденците. Умерените цени привличат много руснаци и англичани да инвестират в недвижими имоти.
Покупката на недвижим имот днес може да доведе до добри дивиденти утре.
С оглед на бъдещото ни европейско членство потокът от имигранти расте и това е причина, заедно с Румъния, да се нареждаме сред страните, които смятат, че
културното многообразие на континента е достигнало критичната си точка
и не одобряват имиграцията, сочат проучвания на Евробарометър и Европейския център за изследвания на социалната политика.
У нас е разпространено мнението, че имигрантите трябва да са от държави, които в културно и религиозно отношение са близки до страната ни. Затова, за да подпомага пълноценното участие на имигрантите в обществения живот и да защитава техните човешки права, бе създадена Национална асоциация на имигрантите.
Прогнозите обаче сочат, че от страна на емигранти, България в бъдеще ще се превърне в страна на имигранти, защото демографската криза се разраства.
По линия на образованието и с оглед на европейската перспектива държавата ни привлича имигранти от българските общности от Украйна, Молдова и Македония.
Това налага необходимостта от дългосрочна имиграционна политика, а не само от нормативни актове, които регламентират придобиването на българско гражданство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!