О кончателния текст на доклада на Европейската комисия, съгласуван в последния час от комисарите в Страсбург, дава на България и Румъния 1 януари 2007 г. като дата за присъединяване и не съдържа препоръки за активиране на предпазни клаузи, разказаха наши представители оттам, съобщи БНР.
От българската делегация твърдят, че докладът повтаря "едно към едно" присъединителния договор, а именно, че двете страни влизат в ЕС на 1 януари 2007 г., освен ако не бъде препоръчано отлагане.
Препоръка за отлагане в доклада няма, 2008 г. не се споменава никъде, няма и предложение за активиране на предпазни клаузи, казват нашите представители.
Те обясняват, че има предупреждение, което повтаря буквално предпазните клаузи от договора за присъединяване и напомня, че те могат да бъдат задействани при липса на убедителни резултати.
Министърката по европейските въпроси Меглена Кунева, която е в Страсбург и която според БНР била в "подчертано добро настроение", отказала да издаде или коментира каквото и да е от текстовете на доклада преди официалното му представяне в пленарната зала.
По-рано председателят на външната комисия в Европарламента Елмар Брок беше категоричен, че изрична препоръка за датата няма да има, което ще означава автоматично членство от догодина, както предвижда присъединителния договор.
Същевременно според Мартин Димитров, евронаблюдател от групата на Европейската народна партия (ЕНП) и депутат от СДС, Европейската комисия ще посочи в доклада за България и Румъния днес следобед, че 2007 г. е възможна и изпълнима дата за присъединяване на двете страни към ЕС,
но решението за датата, както и за евентуални предпазни клаузи ще бъде взето през септември.
Комисията продължава сутрешното си заседание, защото спорните моменти все още не са уредени. Решението за текста на препоръката ще бъде взето в последния момент преди представянето на доклада пред ЕП.
Евродепутатът от ЕНП Ханс-Герт Пьотеринг (Германия, ХДС) каза на пресконференция преди това, че ЕНП е решена да направи всичко
възможно България и Румъния да се присъединят навреме към ЕС.
Присъствието на водача на групата на българските десни евронаблюдатели Мария Капон и водача на румънските им колеги на тази пресконференция е доказателство за това, продължи Пьотеринг. Двете страни положиха огромни усилия, Румъния силно напредна, но България все още има да свърши много работа.
Европа е с отворени врати към България и Румъния, каза Мария Капон. Имаме обща дата, но трябва да изпълним условията. Нашето правителство трябва да извърши още много и трудни реформи, добави тя.
Председателят на групата на Алианса на либералите и демократите за Европа Греъм Уотсън каза, че за България е важно да постигне значителен напредък в реформите - нещо, което Румъния вече е направила. На въпрос дали едната страна ще "тегли" другата, той отвърна: "Не, всяка страна ще бъде оценявана по собствените й резултати".
Европейската комисия смята, че България изпълнява политическите критерии за членство в ЕС, на които отговаря от 1997 година, се посочва в работен проектодоклад, който е разпространен за служители на Европейската комисия и в който няма препоръка за дата за присъединяване, нито условия, при които това ще стане.
Целта на новия доклад е да се оценят областите, в които е необходимо подобряване. Сред тях са реформата в публичната администрация, в съдебната система, в борбата с корупцията и трафика на хора.
Като цяло има ограничен напредък и по отношение на качеството и на отчетността, и на институционните отношения между изпълнителната и съдебната власт. България трябва да приключи съдебната реформа, да покаже осезаеми резултати и да предприеме допълнителни мерки, за да гарантира независимостта й.
Регистриран е известен напредък в борбата с корупцията. България трябва да даде ясни доказателства за резултати в борбата с корупцията, особено по високите етажи, се посочва в работния документ.
Остават шест области, които предизвикват сериозна загриженост и изискват спешни действия:
- създаване на подходяща интегрирана система за администрацията и контрол в земеделието;
- подобряване на условията за събиране и обработка на животински субпродукти;
- по-ясни резултати в разследването и съдебното преследване на мрежите на организираната престъпност;
- по-ефикасно прилагане на законите за борбата със злоупотребите и корупцията;
- засилване на разпоредбите за борба с прането на пари;
- засилване на финансовия контрол за бъдещото използване на структурните и кохезионните фондове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!