П оложителният ефект от наплива на работници от Източна Европа даде възможност на британския финансов министър Гордън Браун да постигне целите си за икономически растеж, сочи ново проучване.
Според него министърът нямаше да успее да постигне ключовите си икономически цели без помощта на почти 600 000 преселници от осемте страни на бившия съветски блок, които дойдоха във Великобритания, след като страните им се присъединиха към ЕС през 2004 г.
Сега те са около 2% от 30-милионната работна сила на Острова, внасяйки в икономиката на страната 2,5 млрд. лири годишно, напомня изданието.
Бизнес лидери също призоваха за запазване политиката на "отворени врати" за работници в ключовите сфери.
"Бизнес за Нова Европа", група в чието ръководство участват бившият министър от правителството на торите Лиън Бритън, както и директорите на компании като "Ройтерс", "Карфоун Уеърхаус", "Сейнзбъри" и Лондонската борса заявиха, че новата имиграция е
"повод за празненства, а не за страхове"
Междувременно строителните компании съобщиха, че няма да имат възможност да изпълнят правителствената строителна програма без помощта на новите работници преселници.
В плановете се предвижда изграждане на 30 нови лечебни заведения, включително схема за разширяване на сегашната болница "Бартс" в Лондон на стойност 1 млрд. лири.
Миналата седмица правителството съобщи, че има планове за още шест проекта на стойност 1,5 млрд. лири, както и за нови 50 общински болници.
Лейбъристите са се ангажирали и с програма за изграждане и преоборудване на училища, а също и за възстановяване на Thames Gateway, където трябва да бъдат изградени 40 хил. нови къщи.
Морис Фицпатрик, старши данъчен мениджър на счетоводната фирма "Grant Thornton UK LLP", прави извода, че чужденците са
жизненоважни за постигане целите на Браун
"Изглежда имиграцията е допринесла от 0,5 до 1% за икономическия ръст на страната във всяка от годините 2005 и 2006. Като се има предвид прогнозата на Браун за 2006 г., това е необходимо, за да бъде постигнат предвидения ръст и да се стабилизира икономиката."
Въпреки че броят на безработните също се е увеличил леко през последните две години, Фицпатрик смята, че това е можело да се случи така или иначе, тъй като икономиката расте под нивото, изчислено от финансовото министерство на 2,75% годишно.
Той добавя, че имигрантите са ограничили ръста на заплатите, което се е отразило положително на конкурентноспособността на Великобритания в международен план и е забавило инфлацията.
Роналд Руд, председател на "Бизнес за Нова Европа" твърди, че положителният ефект се усеща в цялата икономика.
"Както от полските водопроводчици и инвеститорите в имоти, британската икономика има полза от унгарците в хотелиерството, естонските инженери, чешките ресторантьори и словашките учени.
Това се дължи на отворения пазар на труда след разширяването на ЕС през 2004 г. Ние берем плодовете на този подход. Не трябва да се отказваме от него, защото ще загубим."
Междувременно Националният съюз на фермерите обяви, че по това време на годината неговите членове разчитат на
70 хил. работници от новите членки, които събират реколтата
Напълно ясно е, че без тези хора, повечето бизнеси просто няма да могат да работят и по-голямата част от британските храни няма да е на рафтовете, казва Филип Хъдсън, съветник на съюза.
Според Джери Лийн, директор на Конфедерацията на строителите, 10% от работниците на строителните площадки във Великобритания са чужденци, а 100 хил. от тях имат умения, които са жизнено важни за работата. Ако тези хора ги няма, ще пострадаме много лошо, категоричен е той.
Проучването ще бъде използвано от привържениците на либералната политика в областта на имиграцията, според която правителството трябва да приложи политиката си на "отворени врати" за България и Румъния.
Тези данни могат да успокоят страховете на лейбъристките депутати, които предупреждават, че Великобритания страда от "имиграционна умора" и че британските работници биват изтиквани от източноевропейците.
Междувременно унгарското правителство проучва възможността да не даде свободен достъп на румънците и българите до своя пазар на труда след 1 януари 2007 г., съобщават днес румънските вестници.
Изключително разпалена в Лондон, дискусията за достъпа до европейския пазар на труда достигна и до Будапеща, посочва в. "Журналул национал".
Според печата в съседната на Румъния държава, унгарските власти също са взели предвид възможността да отложат момента, когато гражданите на Румъния и България ще могат да работят без ограничения там след присъединяването си към ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!